Личното щастие е невъзможно без щастието на другите ~ Николай ЧЕРНИШЕВСКИ

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Избрани цитати от видния руски общественик, писател, икономист и философ

Николай Чернишевски е роден на 24 юли 1828 г. в Саратов. Израства в семейството на всестранно образован свещеник. Първоначално учи у дома си. Завършва Саратовската духовна семинария през 1845 г. и историко-филологическото отделение на Петербургския университет през 1850 г.

Известно време (1851-1853 г.) преподава руски език и литература в Саратовската гимназия. През 1853 г. се запознава с бъдещата си съпруга и след женитбата си същата година се преселва в Петербург. В столицата Чернишевски става сътрудник на ляволибералните (почти радикални) списания “Отечественные записки” и “Современник”.

Върху формирането на мирогледа на Чернишевски силно влияят класиците на немската философия, английската политическа икономия и френския утопичен социализъм. Особено силно е влиянието на Висарион Белински и Александър Херцен. При завършването на университета той вече е убеден философ-материалист, демократ с радикални убеждения и привърженик на утопичния социализъм.

Журналистическата дейност на Чернишевски е насочена към решаване на обществените проблеми в Русия чрез ликвидиране на крепостничеството. В печата публикува историко-литературни и литературно-критични статии, защитава реализма в литературата и утвърждава тезата, че литературата трябва да служи на интересите на народа.

След 1857 г. цялото му внимание е насочено към икономическите и политически проблеми в Русия. Заедно с Херцен става един от създателите на народничеството. Влиянието на Чернишевски в руското общество нараства силно особено след отмяната на крепостничеството на 19 февруари 1861 г. В най-известното си произведение – романа “Какво да се прави” (1862-1863 г.) Чернишевски описва живота на хората от новото общество – “разумните егоисти”, които живеят от своя труд и по нов начин устройват своя семеен живот и живота в обществото.

Заради своята политическа и литературна дейност Чернишевски е арестуван и осъден през 1864 г. на 7 години каторга и вечно заселване в Сибир. След като изтърпява каторжното наказание, през 1871 г. той е заселен във Вилюйската крепост, където живее до 1883 г., когато му е разрешено да живее в Астрахан под постоянен полицейски надзор.

През юни 1889 г. Чернишевски получава разрешение да живее в родния си град Саратов, където и умира на днешния ден, 29 октомври, същата година.

Резултат с изображение за николай чернишевский

Представяме ви избрани цитати на Чернишевски:

„В живота има само едно несъмнено щастие – да живееш за другия.“

„Активността на човек е празна и нищожна, когато не е одушевена с идея.“

„Патриот – това е човек, служещ на родината, а родината – това е преди всичко народът.“

„Нас ни очарова всичко, в което се проявява нашият идеал, цели и предмет на нашите желания и любов.“

„На всеки е известно, че ако мъж и жена живеят неизменно и щастливо, то взаимната привързаност се усилва с всяка година и, накрая, достигат до такова развитие, че те буквално не могат да живеят един без друг“.

„Където няма живот – няма идеи; където няма безкрайното разнообразие – няма живот.“

„Който не е изучил човека в самият себе си, никога не достига до дълбоко познание на хората.“

„Знанието въодушевява любовта: колкото повече се запознаваш с науката, толкова повече я заобикваш.“

„Личното щастие е невъзможно без щастието на другите.“

„Никоя външна принуда не може да поддържа човек нито в умствена, нито в нравствена висота, когато той сам не желае да държи на нея.“

„Богатство е нещо, без което може да се живее щастливо. Но благосъстоянието е нещо, необходимо за щастието.“

„Учебната литература спасява хората от невежество, а изящната – от групости и пошлости.“

„Младост – време на свежестта на благородните чувства.“

„Трудът трябва да е съобразен със силите на човек. Той е грозен, че и неприятен, когато ги надвишава.“

„В истината е силата на таланта; грешното направление погубва и най-силния талант.“

Мануела Георгиева

ARTday.bg

Следвайте ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Други гласове, други стаи…

Да си писател, който си пада по представителите на същия пол, съвсем не е необичайно. Всеки от хората на изкуството има своите „странности“. Животът...

Шарън Стоун: Ако някой ми предложи важна роля, ще я приема. Но това няма да се случи…

"Щях да съм още по-ценна, ако бях мъртва." Това констатира Шарън Стоун в интервю пред "Гардиън". Тя има предвид, че картините на мъртвите художници...

Почина поетът Таньо Клисуров

Поетът Таньо Клисуров напусна зримия свят малко преди да навърши 80. За първи път публикува стихотворения в началото на 70-те години. Печата свои творби във...

Муза на Рафаело е най-желаната куртизанка в Рим

Историята на жената, нарисувана от Рафаело в образа на Галатея от прочутата му фреска във вила Фарнезина в Рим е разказана от италианската писателка...

Тъжната история на гения, изобретил предшественика на велосипеда

Той е изобретил предшественика на велосипеда и още какво ли не. Но приживе така и не получава признание. Бил е барон, но доброволно се...