КЪЩИТЕ НА 13 ПРОЧУТИ ПИСАТЕЛИ (ГАЛЕРИЯ)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Много от домовете са запазени като музеи и могат да се посетят от всеки

Домовете на писателите са техните светилища и често са  място за вдъхновение. Независимо дали става дума за шотландска фермерска къща или за имение в испански или джорджиански стил, тези къщи улавят епохата на писателите и са огледало към техния свят.

Много от къщите днес са запазени като музеи и могат да се посетят и видят от всеки. Те пазят исторически артефакти от живота на своите световно известни стопани.

Галерията е предоставена от Architectural Digest.

Вижте къде са живели 12 от най-прочутите писатели и къде са родени някои от най-легендарните произведения на света:

1. Виктор Юго

Френският писател Виктор Юго е бил заточен от правителството в средата на 19-ти век. Той за кратко живее в Брюксел, преди да се премести най-накрая през 1855 г. в Гърнси, малък остров между Франция и Англия. Докато живее в Гърнси, Юго пише едно от най-известните си произведения – Клетниците (1862).

2. Владимир Набоков

Преди да избяга от родната си страна Русия, Владимир Набоков живеел в красивото си семейно селище близо до Сиверски в северозападния край на страната (близо до Финландия). Това конкретно имение, което е известно като Рождествено, е един от трите големи имота, принадлежали на богатото семейство Набоков. Другите две са унищожени.  Рождествено е единственото запазено и е превърнато в музей на Владимир Набоков в родната му страна.

3. Стивън Кинг

Автор на около сто романа, Стивън Кинг е циментирал своето място в канона на американската художествена проза. Разбира се, той не е тласкал литературата в нова посока като Твен или Хемингуей, но кой може да спори за влиянието на такива култови класики като The Shining (Сиянието – 1977), It (То – 1986) и Misery (Мизъри – 1987)? На снимката е имението на автора в Бангор, Мейн.

4. Херман Мелвил

През 1850 г. Херман Мелвил премества семейството си в „Ароуххед“ – дом с цвят на горчица в Питсфийлд, Масачузетс. Докато живее тук, Мелвил написва един от най-известните романи в цялата литература – Моби-Дик (1851). Днес мястото е Национална историческа забележителност и е вписан в Националния регистър на историческите места.

5. Джордж Оруел

През май 1946 г. Джордж Оруел и синът му пристигат във фермата Barnhill в Юра, Шотландия, така че писателят, в бързо влошаващо се здравословно състояние, да може да завърши своя последен и най-успешен роман – „1984”.

6. Вирджиния Улф

Вирджиния Улф и съпругът й живеят в къщата Монк, вила от 17-ти век в Източен Съсекс, Англия, от 1919 г. до преждевременната смърт на писателката през 1941 г. Тук тя работи върху романи като „Мисис Далауей” и „До фара” и провежда прочутите срещи на групата Блумсбъри, забавлявайки умове като Томас Елиът, Едуард Морган Форстър и Литън Стрейчи.

7. Чарлз Дикенс

През 1837 г., година след сватбата си, Чарлз Дикенс се премества в този терасовиден дом в джорджиански стил в центъра на Лондон. Тук е написал „Оливър Туист”. През 1925 г. къщата е превърната в музей „Чарлз Дикенс“, който притежава някои от най-добрите реликви от живота на писателя.

8. Лев Толстой

Наречен от писателя неговата „недостъпна литературна крепост“, Ясная поляна в Тула, Русия, е мястото, където се е родил Лев Толстой. Имението е наследствено на майка му. Тук той пише романи като „Война и мир“ и „Ана Каренина“ и накрая тук е погребан.

9. Франсис Скот Фицджералд

С примирието между съюзниците и германците, подписано през 1918 г., приключва и военната служба на Франсис Скот Фицджералд. През 1919 г. неизвестният тогава писател се преместил в дома на родителите си, Summit Terrace, в Сейнт Пол, Минесота. Млад, амбициозен и изпълнен с енергия, Фицджералд завършва първия си и най-добре приет приживе роман „Отсам рая“.

10. Уилям Фокнър

През 1930 г., продал успешно редица истории, бъдещият лауреат на Нобелова награда Уилям Фокнър купува къщата си в Роуън Оук в Оксфорд, Мисисипи. Шест години след смъртта на Фокнър, през 1962 г., къщата е обявена за национална историческа забележителност.

11. Марк Твен

От 1874 до 1891 г. Марк Твен живее в тази викторианска готика в Хартфорд, Кънектикът, с младото си семейство. Най-горният етаж е разделен на две – за зала за билярд и работен кабинет на Твен. Тук американският майстор написва няколко от световно известните си творби, включително „Приключенията на Том Сойер“, „Принцът и просякът“ и „Приключенията на Хъкълбери Фин“.

12. Ърнест Хемингуей

След като преживява драматично самоубийството на баща си и след емоционалните върхове на успешния си втори роман „Сбогом на оръжията“, Ърнест Хемингуей премества семейството си в Кейп Уест през 1931 г. Завършено през 1851 г., имението в испански колониален стил е мястото, където писателят пише легендарните си кратки истории „Снеговете на Килиманджаро“ и „Краткото щастие в живота на Франсис Макомбър“. Домът е обявен за Национална историческа забележителност през 1968 година.

13. Сър Уолтър Скот

Новелист, поет и драматург, сър Уолтър Скот започва да строи своята екстравагантна шотландска къща, Abbotsford, в началото на 19-и век. Скот проектира голяма част от къщата си, работейки с приятели и с архитекта Уилям Аткинсън. Интериорът е направен от Дейвид Рамзи Хей.

На заглавната снимка: Домът на Стивън Кинг; Източник: еconomic.bg

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Картинката, която дълбоко в себе си съдържа надежда

Днес, 20 април, отбелязваме Международния ден на свободния печат. За съжаление България се нарежда на едно от последните места в света по свобода на...

Първата целувка с него

Разделиха се по негово желание. Тя седеше на пейка в парка и го гледаше как се отдалечава и напуска живота ѝ завинаги. Сърцето ѝ...

Орлин Горанов празнува „50 години магия“ на сцената с турне и бляскав концерт-спектакъл в зала 1 на НДК

Орлин Горанов ще отбележи 50 години на сцената с турне и концерт-спектакъл на световно ниво в зала 1 на НДК на 19 ноември. Един...

Дафни дю Морие: Няма връщане назад в живота. Няма втори шанс.

Съмнявате ли се, че една миловидна английска аристократка може да всява ужас, достоен за майстор на съспенса като Хичкок? Е, повече недейте. Пример за...

Лекция за Майстора спасява от рухване гарата в любимото му село

В балетната зала на Народно читалище „Алеко Константинов 1897“ на ул. „Оборище“ 73 в столицата на 22 април от 19.00 ч. ще се състои...