Хомо сапиенс се е появил 100 000 години по-рано, отколкото се смяташе досега

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Датирането на фосилите от Мароко бе извършено от експерта по геохронология Даниел Рихтер

Останки от Хомо сапиенс, които датират отпреди 300 000 години и напомнят тези на съвременен човек, бяха открити в Мароко, съобщи Франс прес. Находката връща със 100 000 години назад във времето появата на Хомо сапиенс.

„В тази находка са корените на вида Хомо сапиенс – заяви съавторът на изследването, експертът по човешка еволюция Жан-Жак Юблен от института „Макс Планк“ в Лайпциг. – Това гнездо на човешки останки е свързано с впечатляващи находки, сред които човешко лице и долна челюст. Вероятно става въпрос за най-цялостната долна челюст от Хомо сапиенс от Африка.“ Находките бяха открити при разкопки през 2004 г. на обекта Джебел Ирхуд в северозападната част на Мароко.

Резултат с изображение за homo sapiens morocco

Тогава учените констатирали, че „лицето на един от тези първи представители на Хомо сапиенс е като това на човек, който днес можеш да срещнеш в метрото“. Юблен смята, че ако човекът от Джебел Ирхуд носи шапка, ще е трудно да бъде различен от днешните хора.

Черепната му кутия обаче е твърде различна от тази на съвременния човек.

Обектът, който се намира на 400 км южно от Рабат, е известен на учените. През 1968 г. там бяха открити останки от детски представител на Хомо сапиенс, кръстен Ирхуд 3. Първоначално бе установено, че останките датират отпреди 40 000 години, а по-късно – че са на 160 000 години. Юблен и неговият екип започнали нови разкопки през 2004 г., за да уточнят възрастта на находките.

Резултат с изображение за homo sapiens morocco

„Човешките останки на обекта нараснаха от 6 на 22 и са от най-малко 5 индивида – трима възрастни, младеж и дете“, поясни ученият.

Датирането на фосилите бе извършено от експерта по геохронология Даниел Рихтер от института посредством термолуминесценция.

Хората от Джебел Ирхуд детронираха тези от Омо I и Омо II, живели на обекта Омо Кибиш в Етиопия преди около 195 000 години. По-рано три фосилизирани черепа на 160 000 години бяха открити близо до селището Херто в Етиопия. Тези находки навеждаха на мисълта, че всички днешни хора произхождат от популация, живяла в Източна Африка. Това предположение обаче се оборва от находките от Джебел Ирхуд.

Резултат с изображение за homo sapiens morocco

На обекта са открити също парчета кремък и върхове на стрели и копия. „Вече открихме на различни места в Африка подобни сечива, които също датират отпреди около 300 000 години, без да разберем кой ги е създал“, отбеляза Рихтер. Учените сега са на мнение, че наличието на тези сечива може да бъде приписано на Хомо сапиенс.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. „Нейчър“.

Заглавна снимка: ABC News

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Фотоизложба припомня първите легенди на Народния театър

Народният театър „Иван Вазов“ отдава почит на първите дванадесет емблематични имена на българската сцена с изложба, в която припомня техните велики превъплъщения. „Големите актьори...

Животът е здраве и кратка памет

Здравето е най-важното нещо на този свят. Трябва да го ценим, за да се радваме на живота. Трябва да помагаме на останалите, защото милосърдието...

Анфас: Албрехт Дюрер (видео)

Албрехт Дюрер е немски художник. Още в ранна възраст той става известен в Европа със своите печатани гравюри, а днес е смятан за най-видния...

Исабел Алиенде: Бих се освободила от всичко, освен от любовта

Кой не харесва чилийската писателка? Нейните книги ни потапят в свят на символика, присъща единствено на любовта и надеждата. След собствена ѝ майка, най-важният...

Зад усмивката крия тъга…

ВСЕ ТИ ПИША, ЛЮБОВ Все ти пиша, Любов. Но не пращам писмата. Книжни жерави честичко правя от тях. Не политат обаче, тежат им крилата. Пожълтяват на скрина, покрива...