Авторът призова писателите да се обявят против намаленията на книги
Два месеца преди официално да излезе новата трилогия на Филип Пулман „The Book of Dust“ (“Книга на праха”) предварителните поръчки за нея са толкова много, че я изпратиха на първите места в класациите, съобщава „Гардиън“, цитиран от lira.bg. Някои книгоразпространители веднага свалиха цената ѝ наполовина и това накара авторът да заяви, че евтините книги обезценяват четенето и да призове за спиране на вредната доктрина на „пазарния фундаментализъм“. Пулман е президент на Асоциацията на писателите, която стартира кампания против практиката издатели да намаляват печалбата на авторите, като правят отстъпки за книжни клубове и супермаркети.
„Не ми е приятно да виждам, че книгите ми се продават евтино“, каза Пулман. Надявам се, че говоря от името на всички автори, които са хванати в този капан. Лесно е да се мисли, че читателите печелят, когато могат да си купят евтини книги. Но ако цената е нереалистично ниска, тя може да увреди репутацията на автора (или марката, както казваме сега) и да доведе до впечатление, че книгите са евтини стоки и четенето е изживяване, което не струва много“.
Той предложи на правителството да търси нови методи, като включи представители от цялата индустрия. „Нуждаем се от дискусия, за да стигнем до някакво споразумение, което е справедливо за всички“, коментира Филип Пулман.
„В момента ситуацията с онлайн намаленията в супермаркетите и веригите за книги е абсурдно некоректна.“ Всяка част от тях, като се тръгне от автор, издател, дистрибутор, книжари, библиотеки и завърши с читателя, трябва да печели от честна търговия. Държавата печели и по други начини, които не са видими в краткосрочен план, но в дългосрочен ясно се отличават. Ако една нация позволи литературната й култура да умре, това е знак, че тя пренебрегва основите си.“
Пулман заяви, че не обвинява за сегашната ситуация никоя от страните, които участват в търговията с книги, защото той иска бизнеса да просперира. Но авторът е против доктрината, че пазарът решава и че свободният пазар е най-добрият възможен начин. „Това е абсолютно злокачествено“, казва Пулман. „Авторите не са единствените, които страдат, фермерите също… системата е небалансирана. Трябва да я закрепим по начин, който е справедлив за всички. Цената на една книга е коректна, когато гарантира прилична възвращаемост на своя автор.“
Заглавна снимка: YouTube; Превод: Димитър Димитров
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/