Новият имидж на нитратите

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Те се оказват по-полезни, отколкото си мислим

Нитрати в салатата или питейната вода – какъв ужас! Те са толкова вредни, че предизвикват рак. Такъв е имиджът на тези соли на азотната киселина отдавна.

Сега обаче нови проучвания показват по-различна картина, съобщава в. „Ди Велт”.

Все повече изследователи твърдят, че нитратът влияе положително на здравето: смъква кръвното, подобрява храносмилането, подпомага оросяването. Хората, които ядат богати на нитрати храни, показват по-високи спортни постижения.

Гари Милър от университета Уейк форест в Уинстън-Салем, САЩ, пише в научното издание „Nitric Oxide“, че нитратите подобряват притока на кислород към мозъка. Зеленчуци с високо съдържание на нитрати могат да бъдат естествен лек срещу сърдечносъдови заболявания и деменция, убеден е той, а и не само той.

Нитратът не попада в храната само чрез изкуствени торове. Много растения поемат азот от почвата и го трупат най-вече в листата си, но също и в корените като нитрат. Когато слънцето е силно, той се преработва в протеини. Но зимни зеленчуци като рукола, спанак, червено цвекло, зеле са богати на нитрати заради по-слабата слънчева светлина.

Резултат с изображение за salads

Гари Милър провел експеримент, като приготвил сок от червено цвекло, спанак и салата и хранил с тях един ден и на закуска на следващия 8 души над 70-годишна възраст. След като изпили половин литър сок на сутринта, съдържанието на нитратите в кръвта на доброволците се увеличило тройно.

Други осем човека поемали по същото време бедни на нитрати храни. Накрая Милър изследвал мозъците на всички участници с магнитнорезонансен томограф, който показва съдържанието на кислород в кръвта на различни участъци на мозъка.

Нагостените с нитрати имали значително по-добро оросяване на бялото вещество във фронталния лоб, който координира движенията и преработва сетивните възприятия и спомените. Когато Милър разменил храната на двете групи, резултатът бил абсолютно същият.

„Само за един ден се постига сериозен ефект в мозъка”, коментира изследователят. Той ще проучва как ще повлияе една такава диета дългосрочно. Милър смята, че е възможно приемането на богата на нитрати храна цял живот да предотвратява намаляването на умствените способности, деменцията и инсултите, а всички те са свързани с лошо оросяване.

Фармаколожката Амрита Алувалия от университета Куин Мери в Лондон пък доказа с експеримент с 35 души, че четвърт литър сок от червено цвекло понижава кръвното в продължение на 24 часа толкова, колкото таблетки срещу високо кръвно. Особено силен бил ефектът при мъже с високо налягане.

Резултат с изображение за salads

Вече е известно какво се случва с нитрата в организма: 25% от него се натрупва в слюнката и бактерии го преработват в нитрит. Този нитрит преминава от стомашно-чревния тракт в кръвта и помага за образуването на азотен окис. Този газ е един от най-мощните разредители на кръвта. Той разширява кръвоносните съдове. Всичко това намалява кръвното и подобрява снабдяването с кислород и хранителни вещества. Междувременно азотният окис действа антибактериално и така може да предотврати инфекции.

Дали нитратът е полезен за сърцето и мозъка или е опасен и водещ до рак – науката още не е казала последната си дума. Все още не е ясно и дали нитратите от изкуствените торове влияят така, както естествените в природата.

Засега Милър съветва да резервираме в менюто си постоянно място за спанака, червеното цвекло и руколата.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Шансът да бъдем себе си

"Не се стремете към красота, тя може да ви измами. Не се стремете към богатство. Стремете се към някой, който ви кара да се...

Франсоа Мориак: Да обичаш някого, означава да видиш чудо, което другите не виждат

Френският писател Франсоа Мориак се ражда на  11 октомври през 1885 година в Бордо, Франция. Считан е за един от най-великите френски автори на...

Тук и сега е най-доброто време. Не мечтай за по-добро ~ Шри Чинмоъ

Преди шест години двама българи – Андрей Стефанов и Цветан Цеков-Шопан, станаха герои в ултрамаратони в Ню Йорк. Андрей Стефанов финишира втори на 10-дневния...

Любов, или нещо такова

Из разказа „Любовникът“ Магни се събуди и погледна в тавана. Лежеше с ръце покрай тялото в точно същата поза, в която и беше заспала. В...

Джеймс Клавел: Недостигът на години не налага липса на мъдрост

Чарълз Едмънд Дьо Мареск Дьо Клавел е писател и филмов сценарист, известен със своите романи „Шогун“ и „Цар Плъх“, и филми като „Голямото бягство“...