Откриването на изложбата е на 1 юни от 11.00 в nOva art space
Можем да заявим, че наивът е най-жизнерадостното направление в изобразителното изкуство. От Русо Митничаря до съвременните майстори, наивизмът се превръща в глобален културен феномен, ръководен преди всичко от интуицията, тъй като в голямата си част неговите представители са самоуки художници. Без да се влияят от наложените академични традиции и необременени от ограничения и правила, те се уповават на своята фантазия и създават изпълнени с настроение произведения.
„Замък в Бургундия“, Шантал льо Пап
От 1 юни радваме децата в себе си с непринудените слънчеви творби на 77 автори от 3 континента. Сред произведенията откриваме както живопис, така и пластики, а разнообразието се подразбира от изначалната искреност на стила и собствения почерк на всеки от представените художници. Темите също са силно пречупени през личния почерк на артистите. Често те откриват вдъхновение в спомените си, ежедневието си, но и в имагинерния си вътрешен свят, от който се раждат интересни персонажи и фантастични ситуации.
„На вода“, Елиза Труман
Неслучайно този стил често бива наричан „изкуство на святото сърце“ – чистотата на артистичния поглед и общочовешките теми проговарят на наблюдателя на универсален език. Това подсказва и национално представително изследване, подкрепено от Национален фонд култура. Резултатите са красноречиви: почитателите на наивизма са значително по-активни купувачи на изобразително изкуство. Цели 84% от тях са се сдобили с поне една картина в последните 5 години. Можем да предположим, че причината е жаждата ни за малко радост, особено по време на пандемията. Нима не е това основната цел на изкуството като цяло?
„Викинги“, Любов Тотева
Изложението е придружено от майсторски клас на един от най-изявените представители на Ковачичката наив школа – сръбския художник Ян Глозик. Пленерът събира 15 действащи и начинаещи художници, които желаят да се развиват в направлението, а създадените между 25 и 31 май произведения ще бъдат изложени за широката публика по време на Втория Салон Наив.
Роберто Сгуначи, Италия
„Бухалче 1“, Геидо Ведовато
„Сладост посред зима“, Денис Тот
„Отвличане на булката“, Аджана Модлитбова
„Сините птици“, Ев Чатибу
На заглавната снимка: „А снегът вали“, Жан Пиел Лоран
ARTday.bg