Чешки архитект спаси от разрушаване историческа пивоварна край Прага

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Детската мечта на чешкия архитект Павел Проуза се превръща в реалност: човекът, който винаги е искал да връща към живот руини, напълно реставрира историческа пивоварна край Прага, заплашена от пълно разрушаване, предаде АФП, цитирана от БТА.

Следващия месец във Венеция той ще получи престижната Награда за европейско наследство за това, че е спасил тази сграда, за която се смята, че датира от 16-и век.

През 2007 г. 46-годишният архитект и съпругата му се натъкват на разрушената пивоварна в село Лобец, разположено северно от Прага, с население от 163 жители. Те купуват сградата.

„Съвсем не беше приятна или удобна“, разказва Проуза пред АФП. „Цареше атмосфера на разруха и разпад”.

Спомената за пръв път през 1586 г., пивоварната произвежда повече от 10 000 хектолитра бира годишно по време на разцвета си в началото на 20-и век. През 1943 г.  обаче е затворена, а след това е и национализирана от комунистите.

След падането на режима през 1989 г., пивоварната, която вече е в руини, няколко пъти сменя собствениците си, които използват останало от нея за строителни материали.

Незаконно обитавали я хора пък разбиват дъските на пода и превръщат част от помещенията в тоалетни. „Оцелели бяха само два резервоара за вода, тъй като са твърде големи, за да бъдат изнесени“, казва Павел Проуза.

През 2014 г. съпрузите рискуват, като продават апартамента си в Прага и се преместват в Лобец.

Година по-късно отварят бирария и ресторант.

„Началото беше най-трудно, защото беше очевидно, че задачата е твърде голяма и че няма да успеем да спасим този огромен паметник“, обяснява архитектът Проуза.

И все пак „пивоварната печели пари вече осем години“, казва той. „Тази година нямахме нужда от никакви субсидии“.

Пивоварната, която произвежда почти 1000 хектолитра бира годишно, има добри шансове да просперира в страна, където годишното потребление на тази напитка е най-голямото в света – 139 литра на глава от населението, и в която от 1989 г. насам са се появили около 500 нови малки пивоварни.

Тя става популярна сред велосипедистите, а също и като място за провеждане на концерти и изложби. Освен това се предлагат и обиколки с екскурзовод, който е самият Проуза.

Пивоварната в Лобец е един от 30-те проекта, които тази година получават Наградата за европейско наследство Europa Nostra.

Организаторите посочват тази „смела“ идея като „пример за успешно управление на проекти с ограничени финансови ресурси“.

„Възраждането на пивоварната вдъхна нов живот на селото… (което) процъфтява в социално отношение“, допълват те.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Устни, които знаят докосват

„Треперенето ѝ постепенно спря. Рейчъл се отпусна. Грей я държа в обятията си още дълго, след което докосна с пръст лицето ѝ и го обърна нагоре....

Нужна е смелост да се обърнеш назад ~ Елия Казан

Елия Казан е работил с най-големите американски драматурзи - Тенеси Уилямс и Артър Милър, а името му се свързва с бродуейските постановки на "Трамвай...

Бъди Холи завинаги на 22

Бъди Холи, с рождено име Чарлс Хардин Холи,  е американски рокендрол  певец и музикант от годините на зараждането на този музикален жанр. Макар да...

Робърт М. Пърсиг: Понякога е малко по-добре да пътуваш, отколкото да пристигаш

Робърт Мейрат Пърсиг се ражда на 6 септември през 1928 година в Минеаполис. Бил интелектуално надарено дете с коефициент на интелигентност 170, когато е...

Празнуваме Съединението на България

Несправедливите решения на Берлинския конгрес от 01 (13) юли 1878 г. предизвикват съпротива във всички български земи. Най-активна е Източна Румелия, която се стреми...