В бутилката вино има повече философия, отколкото във всички книги

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Луи Пастьор е роден на 27 декември 1822 година в Дол, Източна Франция. Баща му, Жан Жозеф Пастьор, след като служи като старши сержант в наполеоновата армия, започва да се занимава със занаята на семейството – щавачеството.

През 1827 година семейство Пастьор се мести в Марноз, родно място на съпругата на Жан-Жозеф, а през 1830 година се установяват в Арбоа, където условията за работа са по-добри.

Луи Пастьор посещава местното училище, а по-късно и градския колеж. По това време неговите интереси са свързани с рисуването, въпреки че не е блестящ ученик. Негови портрети на роднини и приятели се съхраняват в музея на Института „Пастьор“ в Париж.

Пастьор е приет в Кралския колеж в Безансон. През октомври 1838 година постъпва в Института „Барбе“, за да подготви зрелостните си изпити.

През 1939 година Пастьор завършва средно образование, а през 1842 година получава бакалавърската си степен по математика. Всички усилия на Пастьор се отплащат, когато е приет в „Екол нормал“ през 1843 година. Започва да изучава химия, физика и кристалография. По-късно започва работа като асистент по химия в лабораторията на Антоан-Жером Балар. Защитава докторат в Парижкия факултет на науките.

През  1848 година Луи Пастьор започва работа като учител по физика в Дижон, а на следващата година преподава химия в университета в Страсбург. През 1949-а се жени за Мари Ан Лоран. Тя е дъщеря на ректора на Научния факултет в Страсбург.

През 1853 година е удостоен да бъде кавалер на Ордена на почетния легион, а през 1854 година вече е професор по химия и декан на новосформирания Научен факултет в град Лил. През 1862 година става член на Френската академия на науките.

Луи Пастьор умира през 1895 година в Марн ла Кокет край Париж от инсулт. Погребан е в катедралата „Света Богородица“ в Париж, но на по-късен етап тялото му е преместено в крипта в Института „Пастьор“.

Резултат с изображение за Louis Jean Pasteur

Представяме ви избрани цитати на Луи Пастьор:

„Откритията идват само за този, който е подготвен да ги разбере.“

„Трябва да събираме факти, за да се появят идеи.“

„Нещастни са тези хора, на които всичко им е ясно.“

„Науката няма страна (държава).“

„Няма приложни науки, има само приложения на науките.“

„Упорството в научните изследвания води към това, което аз обичам да наричам инстинкт за истина.“

„Успехът идва при този, който е готов за него.“

„Гърците са ни оставили прекрасна дума в наследство: „ентусиазъм“ от „ен тео“ което означава „бог, който е вътре“.“

„В бутилката вино има повече философия, отколкото във всички книги.“

„Прекланяйте се пред духа на съмнението.“

„Повърхностните занимания с наука ще те отведат далеч от Бога, а задълбочените научни изследвания ще те доведат при него.“

„Аз мислих и изучавах, затова станах вярващ като бретонски селянин. А ако се бях занимавал с наука още повече и бях размишлявал повече, несъмнено бих станал вярващ като бретонска селянка.“

„Добрите идеи идват само в подготвените умове.“

Борис Белев

АRTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Други гласове, други стаи…

Да си писател, който си пада по представителите на същия пол, съвсем не е необичайно. Всеки от хората на изкуството има своите „странности“. Животът...

Шарън Стоун: Ако някой ми предложи важна роля, ще я приема. Но това няма да се случи…

"Щях да съм още по-ценна, ако бях мъртва." Това констатира Шарън Стоун в интервю пред "Гардиън". Тя има предвид, че картините на мъртвите художници...

Почина поетът Таньо Клисуров

Поетът Таньо Клисуров напусна зримия свят малко преди да навърши 80. За първи път публикува стихотворения в началото на 70-те години. Печата свои творби във...

Муза на Рафаело е най-желаната куртизанка в Рим

Историята на жената, нарисувана от Рафаело в образа на Галатея от прочутата му фреска във вила Фарнезина в Рим е разказана от италианската писателка...

Тъжната история на гения, изобретил предшественика на велосипеда

Той е изобретил предшественика на велосипеда и още какво ли не. Но приживе така и не получава признание. Бил е барон, но доброволно се...