На Еньовден се прави мълчана вода и венец от 77 билки и половина

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Най-мистичният празник се свързва със здраве и благополучие в семейството, зачеване, намиране на брачен партньор, разваляне на магии

Еньовден е един от най-древните български празници. Свързва се с лятното слънцестоене. Смята се, че най-дългият ден в годината е най-здравословен, а билките имат магическа сила. 

От около 70 години Еньовден се празнува на 24 юни. Преди това основната дейност, свързана с празника, се е извършвала на 21 срещу 22 юни, а на следващия ден са се берели еньовски билки. Датата е променена под натиска на Българската православна църква, за да съвпадне с Рождеството на Йоан Кръстител.

Еньовден е най-мистичният от всички стари български обичаи. Свързва се със здраве и благополучие в семейството, зачеване, намиране на брачен партньор, разваляне на магии.

В тази връзка дори по-важна е нощта преди Еньовден. И т.нар. мълчана вода. От свят извор в бакърени съдове се наточва вода. Палят се три Еньовски огъня -мъжки, женски и изворен, до които се поставя водата. До мъжкия огън се събират само мъже, до женския – само жени. Изворният се поддържа и от двата лагера. През цялата нощ по един мъж и една жена ходят до него, за да слагат съчки. Не е допустимо представители от двата пола да се срещат или да говорят. Ако някой наруши правилото за мълчание, водата се излива, „виновният” налива нова вода от извора, носи я да бъде обаяна от някоя врачка билкарка. Чак след което водата отново се вкарва в празничната атмосфера.

На сутринта в мълчаната вода се потапя Еньовска китка, която съдържа 77 билки и половина. Според старата народна традиция на земята има 77 болести и Господ ни е дал билки за всички тях. Съществува обаче и една неизвестна болест, която е изпратена от дявола, и не е ясно тя с коя билка се цери. Затова бабата или дядото знахар, който ръководи мистичния процес, след като набере тези 77 билки, трябва да затвори очи, да тръгне по поляната и напипвайки някоя билка, която му попадне пред ръката, да я отчупи до средата. След това билките се свиват като букет, поставят се в съда по изгрев-слънце и с водата поръсват всички присъстващи.

В други краища на страната се прави Еньовски венец. Той отново е от 77 билки и половина и е достатъчно голям, за да може всички, участвали през нощта в празника, да минат през него. После минават и през Еньовски огън, който е винаги кръгъл. Ергените и момите се търкалят по росните ливади, за да им помогне свети Еньо в намирането на брачен партньор.

Резултат с изображение за еньовден картинаТова са много стари традиции, които носят началото си още от прабългарите. Празникът има свои разновидности на всички места, през които са минали нашите предци – в Молдова, Украйна, Румъния. И под различно название, но с почти една и съща традиция, съществува и при тези народи.

Коренът от гръмотрън се вади сега

Обикновено корените се събират в неактивния период за растенията – в късната есен или ранната пролет. Едно от изключенията обаче е гръмотрънът. При него сега се натрупват най-много активни вещества в корена. Тъй като е силно бодливо растение, събирането става с помощта на въже. Оформя се примка и се изтръгва целият храст. Коренът се измива, изсушава се и се приготвя за следващо използване. Растението помага при уголемена простата.

Дяволска уста при възстановяване след инфаркти

Много добро средство за стабилизиране на имунната система е пчелинокът, който също цъфти по това време. Той помага при различни възпаления на горните дихателни пътища.

Сега е моментът да се събират листа и цвят от медицинска ружа. Прекрасно лечебно растение за същия тип заболявания. Тя има и сърдечно действащи гликозиди, така че в комбинация с мащерка, листа от подбел или широколистен живовляк парира всякакви бронхити.

Сега е моментът и за събирането на дяволската уста. Това е най-доброто биле, което имаме в нашата флора за стабилизиране на сърдечната дейност, регулиране на кръвното налягане и за възстановяване след инфаркти.

В горите, които не са с плътно разположение на дърветата, в момента цъфти червеното бодъбиче. Това прекрасно растение регулира дейността на тънките и дебелите черва, така че всеки българин трябва да го има у дома. Само три листенца от прясно подъбиче или чаша отвара от сухо подъбиче моментално ликвидират проблемите. Близък негов братовчед е бялото подъбиче, но то има друго местообитание. Разполага се върху сухи каменливи терени с бедни почви. Има същия ефект. Доброто е, че то цъфти по-дълго време и има по-дълъг период на събиране.

Изключително подходящ е периодът за събиране на реси и листа от бреза и от елша. Всички те имат позитивно въздействие върху отделителната система и същевременно са имуностимулатори. Пъпките на елшата имат и противораков ефект, особено при рак на простатата.

Еньовчето лекува щитовидната жлеза

В нашата флора се срещат няколко вида еньовчета, но само т. нар. „истинско еньовче” е с доказани лечебни свойства. То е единственото жълто цъфтящо, докато останалите са с бели цветове. Прекрасен имуностимулатор, който също така се използва за хормонална регулация на жлезите с вътрешна секреция. Стабилизира TSH хормоните на щитовидната жлеза, а оттам индиректно и дейността на яйчниците при жените и на тестисите при мъжете.

Добре е два-три пъти годишно да се правят едномесечни профилактични курсове с еньовче, дори човек да няма такива заболявания. В 1 литър кипяща вода се слагат 3 с.л. изсушено еньовче, което трябва да бъде събрано по това време. Без да ври, билката кисне 1 час, прецежда се, изцеждат се 1-2 лимона и това е течността за деня. Ако има хора, които пият по-големи количества вода, могат да си направят двойна и тройна доза, няма никакъв негативен ефект.

Заедно с еньовчето в момента се събират абсолютно всички стръкови билки, тъй като те сега започват да цъфтят. А мащерка, риган, маточина, дива мента и редица други билки са най-целебни в момента на цъфтеж. Затова, ако се събират седмица преди и седмица след Еньовден, те имат най-добър лечебен ефект. Стига да бъдат добре изсушени.

При влажно време първо трябва да бъдат поставени на топло място, където да се изпари остатъчната влага. И чак след това да се преместят на проветриво, за да могат за десетина дни да изсъхнат. Съхраняването задължително става в торби от зебло на сухо, тъмно място. По този начин могат да изтраят до следващия сезон.

Автор: Койчо Коев, доктор по биология, експерт по биоразнообразие, раздел медицински и билкови растения към МОСВ, преподавател по ботаника и фитотерапия в Биологически факултет на ПУ ”Паисий Хилендарски”, Източник: marica.bg

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Други гласове, други стаи…

Да си писател, който си пада по представителите на същия пол, съвсем не е необичайно. Всеки от хората на изкуството има своите „странности“. Животът...

Шарън Стоун: Ако някой ми предложи важна роля, ще я приема. Но това няма да се случи…

"Щях да съм още по-ценна, ако бях мъртва." Това констатира Шарън Стоун в интервю пред "Гардиън". Тя има предвид, че картините на мъртвите художници...

Почина поетът Таньо Клисуров

Поетът Таньо Клисуров напусна зримия свят малко преди да навърши 80. За първи път публикува стихотворения в началото на 70-те години. Печата свои творби във...

Муза на Рафаело е най-желаната куртизанка в Рим

Историята на жената, нарисувана от Рафаело в образа на Галатея от прочутата му фреска във вила Фарнезина в Рим е разказана от италианската писателка...

Тъжната история на гения, изобретил предшественика на велосипеда

Той е изобретил предшественика на велосипеда и още какво ли не. Но приживе така и не получава признание. Бил е барон, но доброволно се...