Един от любимите коктейли на Хемингуей: „Блъди Мери“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Историята на напитката с примамлив пикантен вкус

Всички почитатели на тънките напитки са чували, а много от тях си пийват от известния коктейл „Блъди Мери“ (Bloody Mary). Той се прави от водка, доматен сок и различни съставки като сос „Уорчестър“, „Табаско“, целина, сол, черен пипер, лимонов сок.

По всяка вероятност за пръв път е приготвен в „Harry’s Bar“ (Париж). Според една от версиите, коктейлът е сервирал първи френският барман Фернандо „Пит“ Петио още през 1920 – 1921 г. в парижкия бар. По-късно, вече в хотел „Сейнт Риджис“ в Ню Йорк, дооформил коктейла по молба на принц Серж Соболенски, прибавяйки табаско.

Резултат с изображение за Bloody Mary harris bar paris

Според друга легенда, която за мнозина е съвсем достоверна, този коктейл е бил приготвен от Пютио за американския актьор Рои Бъртън и е бил първо наречен „Bucket of Blood“. За парижани напитката става популярна няколко години по-късно, след като вече има безспорен успех в САЩ.

Произходът на името е спорно. Според някои, този коктейл дължи името си на Мария I Тюдор наречена Bloody Mary (Кървавата Мери). Английската кралица е дъщеря на Хенри VIII, царува няколко години и е известна със своята кръвожадност. Наречена е така заради преследването на протестантите, след възстановяването на католицизма през 1550 година. Други са на мнение, че името е измислено в „Harry’s Bar“ – Париж, където е приготвен за първи път.

Следваща версия е, че дължи името си на Ърнест Хемингуей, който се е страхувал при своите алкохолни почерпки от яростните изблици на жена си, Мери Уелч. Според някои пък, кръстил коктейла на известната актриса Мери Пикфорд.

Резултат с изображение за mary welsh hemingway
Хемингуей и Мери Уелч

Това е един от любимите коктейли на писателя. Той твърдял, че можел да пие коктейла в бар Риц, без след това да мирише на алкохол.

Към средата на през 30-те години на ХХ век е измислен и вариант, наречен „red snapper“, в който водката е заменена с джин.

Ако се прибавят 25 гр. текила, той се превръща в „Смъртоносната Мери“, а ако вместо водка се използва текила, това вече е коктейлът „Блъди Мария“.

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Цената, която трябва да платиш

Денят вървеше към своя край. Слънцето клонеше на запад и оцветяваше небето в преливащи се пурпурни нюанси. Павираните тесни улички и разноцветните сгради на...

Виктор Пасков – ти, който си на небето

Мнозина от нас свързват името му с киното. По негови сценарии са заснети филмите „Индиански игри“, „Духове“, „Ти, който си на небето“, „Пльонтек“. Но...

София, Пловдив и Варна се включват в честванията на Чаплин с концерта – спектакъл CHAPLIN Pianissimo  

„Няма нищо тайнствено в моето чувство за хумор на екрана. Направих само усилие да открия няколко прости истини за човешката природа и си служа...

Анатол Франс: Да знаеш е нищо, да си представяш е всичко

Френският романист и критик Анатол Франс (псевдоним на Жак Анатол Франсоа Тибо) е роден на 16 април 1844 година в Париж в семейството на...

Монтират нова арт инсталация на мястото на бившия мавзолей в София

Започва поставянето на инсталацията на Красимир Терзиев „Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" в Градската градина,...