Нека разберем с какво са полезни за човешкия организъм
Хипократ е казал: „Нека храната бъде твоето лекарство и твоето лекарство бъде храната“.
Ще ви покажем 10 храни, чиито форми наподобяват онези човешки органи, за които са полезни. За съжаление, съвременното общество и медицината игнорират до голяма степен ролята на това, което ядем, и не обръщат внимание на взаимовръзката между храната и болестите, както и между храната и здравето. Време е да променим това, нали?
Грейпфрут – гърди
Грейпфрутът, портокалът и другите цитруси напомнят млечните жлези на жената. Тези плодове подпомагат движението на лимфата. Според д-р Моулави, „грейпфрутът съдържа съединения, наречени лимоноиди, които пречат на развитието на рака.“ (Опитите са проведени с лаболаторни животни, както и с клетки от гърдите на жени).
Орех – мозък
Орехът удивително напомня човешкия мозък и е доказано една от най-добрите храни за този орган на тялото. Орехите са добър източник на омега-3 и съдържат повече антиоксиданти, фолиева киселина (витамин B9) и витамин Е от всички други ядки. Важно е правилно да киснем и изплакваме орехите (както и ядките по принцип), за да премахнем фитатите. Това е всъщност фитинова киселина. Тя се отразява неблагоприятно на състоянието на организма, защото се свързва с минерали и витамини и ги извежда от тялото заедно със себе си. Правилното накисване на орехите също така активира ензимите в тях за максимално усвояване на полезните хранителни вещества.
Морков – очи
Разрязаният морков наистина наподобява око. Вгледайте се добре и дори ще видите „ириса“ и „зеницата“. Бета каротинът, който придава оранжевия цвят на моркова, спомага за поддържането на добро зрение, предпазва от дегенерация на макулата и от образуването на перде.
Целина – кости
Стъблото на целината напомня кости. Именно за тях е изключително полезен този зеленчук. Целината съдържа силиций, който е част от структурата на костите. Ето и един удивителен факт: костите съдържат 23% натрий. Същото е съдържанието на натрий и в целината.
Домат – сърце
Доматът прилича на сърце повече от всеки друг плод или зеленчук. Доматите са богати на ликопен, който им придава червен цвят. Доказано е, че консумацията на ликопен намалява риска от сърдечни болести. Доматите са отличен източник и на витамин C, който също играе голяма роля за здравето на сърцето.
Гъба – ухо
Когато разрежем гъбата, тя наистина прилича на ухо. И именно за ушите ни е особено полезна! Гъбите са добър източник на витамин D, който е жизнено важен за предпазване от загубата на слуха. Така че, чуйте ме: яжте гъби!
Авокадо – матка
Формата на авокадото наподобява формата на утробата и шийката на матката. В същото време, авокадото балансира хормоните и предпазва от рак на шийката на матката. И знаете ли още какво? Нужни са точно 9 месеца, за да се развие плодът в матката, нали така? 9 месеца са нужни и на авокадото, за да се превърне от цвят в зрял плод!
Джинджифил – стомах
Джинджифилът не само прилича на стомаха, но и подпомага храносмилането. Растението е използвано от векове като естествен лек при проблеми със стомаха. Антиоксидантът джинджерол, който придава специфичния му вкус, действа ефективно срещу гадене и повръщане.
Грозде – бял дроб
Гроздето напомня алвеолите в белите дробове. Те позволяват на кислорода да преминава от дробовете в кръвта. Диета, богата на свежо грозде, намалява риска от рак на белите дробове! Гроздовите семки съдържат вещество, наречено проантоцианидин, което влияе изключително благоприятно върху астмата, предизвикана от алергии.
Сладък картоф – панкреас
Сладкият картоф силно наподобява панкреаса. Освен това, подпомага дейността му, като стабилизира нивата на кръвната захар. Сладките картофи са естествено богати на витамин B6, който доказано потиска развитието на рака на пакреаса.
автор: Ерин Янус, spiritscienceandmetaphysics.com, превод: Gnezdoto
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/