Артър КЛАРК: Знанието не е мъдрост

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Отбелязваме девет години от смъртта на американския научен фантаст с избрани негови цитати

През 1945 г. знаменитият американски фантаст Артър Кларк предсказа появата на първия спътник за връзка, а геостационарната орбита, за първи път описана от него, в Щатите все още се нарича орбитата на Кларк. В най-известното си произведение „2001: Една одисея в космоса“ той очарова света с визията си за звездното бъдеще на човечеството. Артър Кларк се смята и за един от хората, предвидили колко полезни ще са комуникационните орбитални спътници.

Ражда се във Великобритания, но десетилетия живееше на остров Цейлон, прикован към инвалиден стол заради последици от прекаран в детството полиомиелит. Той беше и подводен изследовател, популяризираше научните занимания и агитираше за космически изследвания.

„Бих искал хората да ме запомнят предимно като писател, като някой, който е забавлявал читателите си и е разширил границите на воъбражението им“, казва авторът.

Светът го познава най-вече заради „2001: Една одисея в космоса“ и прочутата ѝ екранизация от Станли Кубрик, за която Кларк пише и сценария. Годинипо-късно се появяват две продължения на книгата, последното от които през 1997 г. – „3001“: Последната Одисея“.

В края на миналия век писателят получи почетна рицарска титла и лично принц Чарлз отиде да му я връчи. Церемонията обаче бе отложена след скандал с медийни обвинения срещу Кларк в педофилия, които той яростно отвхърляше. Популярни негови книги, преведени на български, са „Одисея в космоса”, „Среща с Рама”, „Окото на времето”, „Земя имперска” и др.

Сър Чарлс Артър Кларк умира на днешния ден, 19 март, през 2008 година.

Резултат с изображение за Arthur Charles Clarke book

Да си припомним някои от неговите цитати:

„Съдиите на хората могат да покажат милост. Законите на природата обаче никой не може да обжалва.”

„Съществуват две възможности – или сме сами във Вселената или не сме. И двете са еднакво ужасяващи.”

„Информационната ера предлага много на човечеството и ми се иска да мисля, че ще се справим с предизвикателствата, пред които ще ни изправи. Но е жизнено важно да помним, че информацията – в смисъла на сурови данни – не е знание, че знанието не е мъдрост и че мъдростта не е предвидливост. Все пак информацията е първата съществена стъпка към всяка от тях.”

„Когато бележит, но възрастен учен заяви, че нещо е възможно, той най-вероятно е прав. Когато обяви нещо за невъзможно, той най-вероятно греши.”

„Единственият начин да открием границите на възможното е да рискуваме да ги преминем, навлизайки в невъзможното.”

„Всяка достатъчно развита технология е неразличима от магия.”

„Изглежда, че всяка революционна идея предизвика три фази на реакция. Те могат да бъдат обобщени с фразите: „Това е напълно невъзможно – не ми губете времето”, „Възможно е, но не си струва да го правим” и „През цялото време ви казвах, че това е добра идея.”

„Зад всеки жив в сегашния момент човек стоят трийсет призрака, защото такова е съотношението между броя на живите и броя на мъртвите.”

„Една от най-големите трагедии на човечеството е, че моралът е бил отвлечен от религиите.”

„Сигурен съм, че Вселената е пълна с интелигентни форми на живот. Всяка от тях е достатъчно интелигентна, за да не дойде тук.”

„Колко неподходящо сме нарекли нашата планета – Земя. Много по-правилно би било Океан.”

„Аз съм оптимист. Всеки, който е заинтересован от бъдещето, трябва да бъде. В противен случай просто трябва да се застреля.”

„Политиците трябва да четат научна фантастика, а не уестърни и детективски истории.”

Заглавна снимка – Flashbak

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

За добротата една прегръдка стига

За изкуството съдник е историята, а за нашите дела – времето. Животът е твърде кратък и ние непременно трябва да се учим да бъдем...

Най-впечатляващите тоалети на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп

Церемонията по встъпването в длъжност на Доналд Тръмп отмина, но блясъкът на модата, демонстриран на нея, се коментира и днес в редица агенции и...

Любов от раз: Джордж Харисън и Пати Бойд

На днешния ден, 21 януари, през 1966 година се случва сватба, която няма как да не предизвика интерес. Под венчило минават Джордж Харисън и...

Дейвид Линч: Ние сме създадени, за да бъдем щастливи!

Стилът му е лесно разпознаваем, защото е неповторим – „Човекът слон“,“ Дюн“, „Синьо кадифе“, „Диво сърце“, „Изгубената магистрала“, „Мълхоланд Драйв“ са част от филмите,...

Светецът Евтимий Търновски

"Защото кой народ, сроден с българския по реч, не прие неговите писания, неговите учения, труда и потта на този, който вместо с нозе да...