Фани Ардан на 75: Нямаме право да правим това, което не ни харесва

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Фани Ардан идва на белия свят на днешния ден, 22 март, през 1949 година с името Фани Маргьорит Жюдит Ардан. Баща ѝ бил кавалерийски офицер, приятел на принц Рение, станал управител на двореца в Монако, познавал Марсел Пруст наизуст. Не обича да говори за личния си живот. Той е достатъчно богат – има три дъщери от трима различни мъже, които е обичала. Пише пред портрет на Тенеси Уилямс и е голям почитател на Маргьорит Дюрас. За голямото кино я открива Клод Льолюш, който я кани за роля в „Едните и другите“, но на гребена на вълната я качва участието ѝ в „Съседката“ на Франсоа Трюфо.

Необикновена външност, силен характер и горещ темперамент. Живяла е в Швеция, Испания, Англия и дори в двора на Монако, където често контактувала с принцеса Грейс. След завършването на католически лицей Фани постъпила във факултета за политически науки в Сорбоната.

Една от най-сложните и сериозни роли за Фани Ардан е на оперната дива Мария Калас във филма „Калас завинаги“. През 2003 година на XXV Московски кинофестивал актрисата е удостоена с приза „Вярвам!“, който се присъжда за особени актьорски заслуги. Не спира да чете руска литература. Обожава „Идиот“ на Достоевски“.

Странностите отиват на Фани Ардан. Защото са отражение на живота.

Ето какво споделя актрисата:

„Ние, актьорите, не губим напразно своето време. Използваме го за онова, за което е предназначено – да живеем.“

„Най-важното е да можеш да кажеш „Обичах. Живях, защото обичах.““

„Голямата история на живота е любовта. Всичко останало е напразно. Истинското е любовта. Фалшивото е социалният конформизъм. Най-лошото е мълчанието, безразличието, злобата.“

„Само когато не си свободен започваш да чувстваш, какво е това свобода. Свободата е душевно състояние.“

„Предимството на старостта е в това, че вече не трябва да се доказваш, нито да се оправдаваш. Понеже трябва да умра, живея без угризения.“

„Не се увличам от политика, но ако не бях станала актриса, навярно бих станала политолог. При това знам за себе си и мога да кажа, че бих се отдала на това дело напълно, с присъщата за мен преданост.“

„В живота всичко е взаимосвързано, а любовта е главната свързваща нишка в живота.“

„Живоът е кратък и е добре да имаш различен опит. Целият живот е придобиване на опит, който в крайна сметка ни води до мъдростта.“

„Когато работя, не се интересувам от на националността на хората. За мен е най-важен филмът, независимо кой го е снимал.“

„По-добре да страдаш, но да чувстваш, отколкото да бъдеш сухар в живота.“

„Старост не съществува. Ти самият не се променяш – променя се само възгледът за теб на другите хора.“

„Винаги се придържай към принципа за безстрашието. Безсмислено е да се боиш от неизвестното.“

„Красивите мъже не ме привличат. Осъзнаването на собствената им красота ги прави самоуверени глупаци. Но лесно бих могла да се влюбя в този, който умее да ме разсмее.“

„Ние живеем само веднъж и нямаме право да правим това, което не ни харесва.“

„Бих искала да бъда фризьорка в салона на малко селце в Сицилия. Понякога мечтая за това. Бих подстригвала всички – от свещеника до мафиота, красивата дама и младото момиче на сватбата. Това би било най-важното място в селото.“

Заглавна снимка – Еurope 1

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Искам да му лазя по нервите, да ме ревнува, да ме прегръща…

Иска ми се да върна времето, да сбъдна сънищата, да го слушам как говори по телефона. Да му приготвям ужасна вечеря, да поръчвам тайно...

Спартак Дерменджиев показва виртуални паметници на близки до сърцето му

Изложба скулптура и рисунки, наречена „Близо до сърцето“, открива на 18 ноември от 18.00 часа големият български художник Спартак Дерменджиев в столичната галерия „Стубел“...

Гениалният ленивец Джоакино Росини

Как иначе да наречеш човек, за когото е по-лесно да напише нова ария, докато се изтяга в леглото, отколкото да се наведе, за да...

За девети път поезията влиза в метрото

На 19 ноември започва деветото издание на проекта "Поезия в метрото". Проектът ще продължи до 23 декември, дотогава ще могат столичани да се насладят на...

Учени откриха нов вид гекон

Учени от Тексаския университет в Арлингтън откриха нов вид гекон на полуостров Пария в североизточната част на Венецуела, съобщи Физ.орг. Геконите са малки гущери,...