Джон Фаулз: Купидон е известен с презрението си към чуждите удобства

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Джон Робърт Фаулз е английски писател, романист и есеист. Ражда се в семейство на преуспяващ търговец на цигари и учителка на днешния ден, 31 март, през 1926 година. Завършва престижно училище в Бедфорд, след което постъпва в Единбургския университет. Напуска го през 1945 г., малко преди края на Втората световна война, постъпвайки в армията на Нейно Величество.

След прекарани две години в армията, Фаулз се записва в Оксфордския университет, специализирайки немски и френски език. В периода 1950—1963 г. преподава в университета на град Поатие, Франция, след което заминава за Гърция, за да преподава в малка гимназия на остров Спецес. Използва острова за първообраз на романа „Магът“. В Гърция среща и първата си съпруга – Елизабет Уитли.

През 1963 година излиза първият му роман – „Колекционерът“, станал бестселър, особено в САЩ. Романът разказва за обсебен от страстта си самотен колекционер на пеперуди, който прибавя към красивата си сбирка млада жена, за да ѝ се наслаждава в мазето на къщата си. Книгата е включена в списъка с бестселърите в САЩ. През 1965 година романът е екранизиран от режисьора Уилям Уайлър. Успехът на книгата позволява на Фаулз да изостави преподаването и да се отдаде изцяло на творчество.

В началото на 1968 година писателят се премества в малкия град Лайм Реджис в южна Англия. През 1969 г. написва „Жената на френският лейтенат“ и довършва „Магът“, за който дори адаптира сценарий за филм, в който играят Майкъл Кейн и Антъни Куин, но лентата е пълен провал.

„Жената на френския лейтенант“ („The French Lieutenant’s Woman“, 1969) е най-известният роман на Фаулз (за популярността му изиграва важна роля и филма по книгата режисьор Каръл Рейс, с Мерил Стрийп и Джеръми Айрънс в главните роли). Книгата съчетава в себе си исторически и любовен роман.

Следващият роман на Фаулз, „Даниъл Мартин“, излиза през 1977 година и се явява своеобразна автобиография, в която се проследяват 40 години от живота на автора. През 1979 година става директор на местния музей. На следващата година излиза романът му „Ларвата“.

Писателят умира на 5 ноември през 2005 година.

Резултат с изображение за john fauls

Представяме ви избрани цитати на Джон Фаулз:

„Функцията на смъртта се заключава в това, да направи живота по-напрегнат.“

„Свободната воля е пряко свързана със свободните условията на живот.“

„Зрялост – това не са години, а състояние на познание на самите себе си.“

„Обичайно в мислите ни за собствената смърт няма нищо болезнено; напротив, това е един от най-простите способи да се убедим в това, че сме живи.“

„Ако ние задаваме достатъчно дълбоки въпроси, настъпва момент, в който отговорите, ако те могат да бъдат дадени, убиват.“

„Всички ние сме неудачници, всички ние ще умрем.“

„Първо е нужно да се спаси човекът от материалната нищета, само тогава може да се спаси от духовната.“

„На деветнадесет години човек не е съгласен просто да извършва постъпки. За него е важно през цялото време да ги оправдава.“

„В младостта всичко външно се оказва толкова важно!“

„В небесата е празно. Чисти и прекрасни, но съвършено празни небеса.“

„Властта развращава. А парите – това е власт.“

„Купидон е известен с презрението си към чуждите удобства.“

„Всички мъже са подлеци. Най-подло от всичко, е че те са способни да се усмихват, признавайки си това.“

„Луната превръща безумеца в тигър.“

„Хората не толкова се съмняват в това, което мислят, в което вярват, колкото в своите способности да изразят това с думи.“

На мъжете се нрави да воюват, понеже това занятие им придава важност.“

„В минути на отчаяние стиховете са били за мен авариен изход, спасителен пояс, смисъл на битието.“

Аз се боя не от вас. Мен ме плаши вашата любов.“

„В наши дни хората знаят цената на всичко, но нищо не умеят да ценят.“

„Да простиш, означава да забравиш.“

„Сърцето разсъждава по своему, разсъдъкът не го разбира.“

„Просто аз твърде много го презирам, за да го ненавиждам.“

„Ние бяхме толкова близки, че не ни трябваха имена.“

„Нечестните действия най-лесно се оправдават, ако те се вършат не заради себе си, а в името на някой друг.“

Заглавна снимка – YouYube

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Честит Гергьовден!

На 6 май празнуваме Гергьовден - един от най-големите празници в народния календар, отбелязван в чест на Свети Георги Победоносец и като Ден на...

Шанел 5 | Ароматът за жени в контейнер за одеколон |видео|

Шанел веднъж признава на Салвадор Дали, че "през целия си живот се е занимавала с това да преработи мъжкия костюм в женски: жакети, прически,...

Сьорен Киркегор: Нищо не е по-страшно от празните приказки

Преди 208 години на днешния ден се е родил един мислител, който обръща погледа си към човека, смисъла на неговия живот и взаимоотношението му...

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

еликден е най-святият празник за християните по целия свят. На този ден Християнската църква отбелязва Възкресението на Божия син Исус Христос. Празникът е подвижен...

Писъците на леглото

,,Беше казал, че я обича. Вярно, че малко или повече тя изтръгна това признание от него, но беше искрен. Когато обаче човек обича някого,...