ПЕТЪР ВЕЛИКИ | Царят с мазоли по ръцете

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Петър Алексеевич Романов, известен като Петър Първи Велики (1672 – 1725) е руски цар, впоследствие император-самодържец, и реформатор, отворил Русия за западноевропейско влияние. Петър Алексеевич е единствен син от втория брак на цар Алексей Романов. От първия си брак цар Алексей има 13 деца, но само престолонаследникът Фьодор и Иван го надживяват. След като Фьодор III умира, между двете съпруги на цар Алексей, възниква борба за власт.

Болярската дума определя за престолонаследник Петър. По-голямата сестра на Петър и Иван, София, не е съгласна с решението и организира бунт, след който поема властта и избира Иван и Петър за царе. През 1682 г. цар Петър завзема властта.

В историята на Русия цар Петър I Велики е един от най-обичаните и уважавани владетели. Той поема страната в много трудни години. Русия е живеела в средновековието, докато Западна Европа процъфтява във всяко едно отношение. През 1697–1698 г. Цар Петър I предприема пътуване в Западна Европа. Скрит зад името Пьотр Михайлович, той обикаля Европа и работи в Холандия и в Англия. Успява да посети и да види много места – разглежда много музеи, арсенали, фабрики. За толкова кратко време научава много за западната култура.

Когато през 1698 г. се завръща в Русия, започва да прави много реформи, изпраща руснаци да се учат в Западна Европа, наема хиляди специалисти от чужди държави, за да му помогнат да направи Русия модерна страна. Не след дълго реформите, които предприема, дават желания резултат – буржоазията става влиятелна, развиват се търговията и индустрията, развиват се градовете. Той изгражда руската армия по европейски модел, обръща сериозно внимание и на социалната област, реорганизира църквата и успява да наложи контрол върху нея. Успява на научи и да насърчи гражданите (чрез различни укази) да живеят, да се обличат и да използват европейския образец.

Първият вестник в Русия се появява по време на неговото царуване. За да се постигнат тези резултати, се налага покачване на данъците, което предизвиква недоволство в гражданите и заради което шзбухват няколко въстания. Цар Петър успява да ги потуши.

По време на неговото управление държавата води две войни – с Турция (на юг) и с Швеция (на север). След дълги битки и поредица от успехи и неуспехи, претърпява поражение с Турция, но от войната с Швеция успява да завземе значителна територия. Благодарение на тази победа Русия получава излаз на Балтийско море. В част от взетите шведски териотрии Петър Велики създава град Санкт Петербург, който става столица през 1712 година.

Обявил себе си за император, Петър Велики е един от най-великите руски владетели. Той продължава своите реформи през цялото си управление. Остава начело на Русия до неговата смърт, след което на престола сяда втората му съпруга Екатерина I.

Резултат с изображение за Пётр I Алексеевич цар

Представяме ви няколко цитата на обичания руски владетел:

„Ако има желание, има хиляди начини; ако няма желание – има хиляди поводи!“

„Брадата е излишно бреме.“

„В чест на Нова година да се организират украсявания на елхи, да се забавляват децата, да се спускат с шейни от високо. А възрастните на пиянството да не наблягат – за това си има други дни.“

„Виждаш ли, братко, аз съм Цар, а по ръцете ми има мазоли; и всичко е само заради това, за да ви давам пример; и на стари години да видя достойни помощници и слуги на Отечеството!“

„Воини! Дойде вашият час, в който ще се реши съдбата на Отечеството. Не бива да си мислите, че се сражавате за Петър, а за държавата, поверена на Петър, за своя род, за Отечеството!“

„Времето е като нагорещеното желязо – ако изстине, трудно се кове.“

„Все ми е едно дали си кръстен или обрязан – само бъди добър човек и си гледай работата.“

„Всяка държава, която има само сухопътна войска, има една ръка; а ако има и флот – има вече две ръце.“

„Говорѝ кратко, искай малко, отивай си бързо!“

„Гонете си дивите зверове, колкото ви е угодно: това забавление не е за мен. Аз съм длъжен извън държавата да преследвам дръзкия враг, а в държавата своя да укротявам дивите и твърдоглави поданици.“

„Господ е дал на царете власт над народите, съвестта на хората е подвластна само на Христос.“

„Да забравяш службата си заради жена е непростимо. Да бъдеш пленник на любовница е по-лошо отколкото да си пленник на война; от неприятеля можеш да се освободиш, а при жената оковите са дълговечни.“

„За признанието – прошка, за укриването – без помилване. По-добре явен грях, отколкото таен.“

„Знатното дворянство трябва да се оценява според годността си. Глупакът в моите очи е по-приемлив, ако е от ниско потекло, отколкото от знатно.“

„Когато някой става да се изказва, други да не го прекъсват, но да го оставят да довърши, а след това друг да говори – както подхожда на почтени хора, а не като търговките на женския пазар.“

„Който е жесток, не е герой.“

„Който се бои от нещастията – щастие няма да види.“

„Не е чиста работа да вземаш пари, а да постъпваш нечестно.“

„Не ние, а нашите правнуци ще летят из въздуха като птици.“

„Неблагодарникът е човек без съвест и нему не бива да се вярва. По-добре явен враг, отколкото подъл ласкател и лицемер; такъв позори човечеството.“

„Офицерите да се отнасят бащински с войниците, защото ни един народ на този свят не е така послушен, както руския.“

„По-добре гибел, отколкото позор!“

„Предчувствам, че руснаците все някога, а може би и още докато сме живи, ще засрамят и най-просветените народи с успехи в науките, неуморимост в труда и величието на непоклатимата и гръмка слава.“

„Разсъждението е над всички добродетели, понеже всяка добродетел без разум е пуста.“

„Служа на Русия. И единствено на нея.“

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Недостъпно за очите

СОНЕТ 46 от Уилям Шекспир Очите и сърцето водят спор кой повече над тебе има право — очите те държат във своя взор, към себе си сърцето тегли здраво. То...

Айзък Азимов: Невероятно е чувството да знаеш, че сам градиш свят

Айзък Азимов (Исаак Азимов) е роден на 2 януари 1920 година в Петровичи, Русия. Семейството му емигрира в САЩ през 1923 г. и се...

Блага ДИМИТРОВА: Да освободим свободата на света – любовта!

я се ражда на днешния ден, 2 януари, през 1922 година в Бяла Слатина. Блага Димитрова завеща думи, които разстърсват и днес. Защото любовта...

Онази, която танцува

Стихотворение от Анна Ахматова ***** Тук пияни и блудни сме всички, не запяхме нито веднъж! По стените цветя и птички се измъчват за облак и дъжд. Трепка странната и спокойна струйка...

Душата ми е пленница смирена… ~ Пейо Яворов

Пейо Яворов се ражда на 1 януари 1878 година в град Чирпан. Завършва V (IX) клас в Пловдив. От 1893 до 1901 г. работи...