Писателката Хариет Бичър Стоу е известна със своя роман „Чичо Томовата колиба”, публикуван през 1852 г. В книгата робството се разглежда не от политическа или философска гледна точка, а от гледната точка на семейните и християнски ценности. Според Стоу зобството е жестоко, защото разделя семействата и така прекъсва естествените връзки между родители и деца и – преди всичко – защото противоречи на християнското учение. „Чичо Томовата колиба” засилва напрежението между аболиционисти и робовладелци. Смята се, че популярността на книгата е една от причините за започването на Гражданската война в САЩ.
ARTday.bg ви представя няколко цитата от Стоу:
„Когато си хванат на тясно и всичко е срещу теб, когато изглежда, че не можеш да издържиш и минута повече, тогава никога не се предавай, защото това е времето и мястото, в което течението ще се обърне.”
„Най-горчивите сълзи, пролени над гробове, са за неизречени думи и неизвършени дела.”
„Литературата на една нация трябва да израства от националното самоусещане.”
„Половината от нещастията на света произлизат от недостига на мъжество да кажеш и да чуеш истината спокойно и в дух на любов.”
„Няма по-суеверни хора от безбожниците.”
„Няма по-голям победител от победителя, победил себе си.”
„Миналото, настоящето и бъдещето всъщност са едно: те са днес.”
„Ударите с камшик и насилието са като лауданума: трябва да удвояваш дозата, защото чувствителността намалява.”
„Всеки ум, способен на велика мъка, е способен на добро.”
„Всеки признава, че усилието, което привиква на помощ цялата сила на тялото и духа е добро за нас. Въпреки това, повечето хора правят всичко възможно, за да го избегнат, а правилото е, че никой не се напряга повече, отколкото предполагат обстоятелствата.”
„Става въпрос да вземеш страната на слабите срещу силните – само най-добрите го правят.”
„Може би е невъзможно за човек, който не върши добро, да не върши и лошо.”
„Във всички аспекти на живота човешкото сърце копнее за красотата. Сред красивите неща, които Бог е направил, е да ни даде дарбата всички да сме еднакви.”
Заглавна снимка: Wikipedia
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/