Алберто Моравия: Съвестта е страх, безразсъдството е смелост

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Алберто Моравия се появява на белия свят на 28 ноември през 1908 година в Рим. Своята популярност в Италия дължи основно на екранизацията на неговите книги. За един сборник с разкази пред 1952 година получава най-важната италианска литературна награда и с това буквално си навлича проклятие от страна на църквата – Ватиканът включва книгата в своя черен списък, с което я прави, разбира се, още по-интересна. Международната слава също идва отчасти чрез киното. През 1963 г., благодарение на „Презрението“ на Жан-Люк Годар с Бриджит Бардо в главната роля, и през 1970 г. с „Конформистът“ на Бернардо Бертолучи.

Той се казва всъщност Алберто Пинкерле и израства като син на баща евреин в заможно буржоазно семейство. На девет години заболява от костна туберкулоза, затова накуцва до края на живота си. Не успява да завърши дори гимназия, образова се сам чрез книгите, до които се домогне, за да започне да пише пълвия си роман „Равнодушните“, когато е едва 18-годишен.

„Римски разкази“ са автентичното ядро на цялото творчество на Моравия и те са най-вече в състояние да издържат на изпитанието на времето в литературната история – а не многото му романи с все едни и същи съставки от психология, идеология и еротика в едробуржоазен сос.

До смъртта си (26 септември 1990 г.) Моравия е интелектуална инстанция и публична фигура в Италия, включително като евродепутат от Комунистическата партия, но към началото на 70-те години той е преминал вече своя зенит. С напредването на възрастта романите му стават все по-откровено еротични, а жените в живота му все по-млади: през 1941 г. се оженва за Елза Моранте, която в много отношения го превъзхожда като писателски талант. През 1962 г. се събира с Дача Мараини, която също е над литературното му равнище. През 1986 г. сключва брак с една 47 години по-млада испанка, което му осигурява място и в клюкарския печат.

Творчеството му се концентрира върху теми като сексуалност, социално отчуждение и екзистенциализъм. Най-известните му романи са „Римлянката“, „Чочарка“ и „Конформистът“, преведени и на български език.

Представяме ви избрани цитати на Алберто Моравия:

„Всички знаем, че любовта е стъкло, през което дори и чудовище изглежда възхитително.“

„Не можеш да си поставиш за цел да мислиш за някого или за нещо. Или ти идва отвътре, или не.“

„Когато не си искрен, се представяш за такъв. А като се представяш, накрая започваш да си вярваш. В това е основата на всяка вяра.“

„Всеки истински писател е като птицата. Повтаря същата песен, същата мелодия цял живот. За мен това е песента на бунта.“

„Суетата е мистериозен звяр, който спокойно спи, дори и при най-страшната градушка от удари и изведнъж се събужда, смъртно ранена дребна драскотина.“

„Ние не разрешаваме живота като проблем, а го изживяваме като преживяване, какъвто и да е крайният резултат.“

„В началото беше скуката, често наричана хаос.“

„Съотношението между грамотни и неграмотни е константно. Само че в наши дни неграмотните могат да четат и пишат.“

„Войната се превърна в сблъсък между машини. А войниците са единствено малко по-умни машини.“

„Този, който никога не сменя нагласата си, никога няма гледна точка.“

„Това, което им харесвам на поетите, е поезията.“

„Няма смелост и безстрашие. Има само осъзнаване и изпадане в безсъзнание. Съвестта е страх, безразсъдството е смелост.“

„Писателят ви дава да погледнете през ключалката, за да видите нещо, което в противен случай не бихте могли.“

„Добрите писатели са като композиторите. Не спират да се опитват да разрешат единствения проблем, който са родени да разберат.“

Заглавна снимка: The Daily Beast

Борис Белев

АRTday.bg

 

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Шансът да бъдем себе си

"Не се стремете към красота, тя може да ви измами. Не се стремете към богатство. Стремете се към някой, който ви кара да се...

Франсоа Мориак: Да обичаш някого, означава да видиш чудо, което другите не виждат

Френският писател Франсоа Мориак се ражда на  11 октомври през 1885 година в Бордо, Франция. Считан е за един от най-великите френски автори на...

Тук и сега е най-доброто време. Не мечтай за по-добро ~ Шри Чинмоъ

Преди шест години двама българи – Андрей Стефанов и Цветан Цеков-Шопан, станаха герои в ултрамаратони в Ню Йорк. Андрей Стефанов финишира втори на 10-дневния...

Любов, или нещо такова

Из разказа „Любовникът“ Магни се събуди и погледна в тавана. Лежеше с ръце покрай тялото в точно същата поза, в която и беше заспала. В...

Джеймс Клавел: Недостигът на години не налага липса на мъдрост

Чарълз Едмънд Дьо Мареск Дьо Клавел е писател и филмов сценарист, известен със своите романи „Шогун“ и „Цар Плъх“, и филми като „Голямото бягство“...