Норман Мейлър: Желанието за успех е като смазка за тайната проституция на душата

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Мейлър е една от иконите на американската популярна култура – той е бил писател, биограф, журналист, провокатор, плейбой, документалист на своето време. Правил е и филми. Според творбата, качеството, което го характеризира най-добре, е амбицията. Той е искал не само да бъде най-добрият автор на своето време, но името му да бъде поставяно редом до тези на Достоевски и Толстой. Дори е мечтал в един момент да бъде президент на САЩ, въпреки че политическата му кариера достига само до кандидат за кмет на Ню Йорк, което също не е малко.

Макар да е едновременно активист за различни каузи, защитаващи права и свободи, той е противник на Движението за правата на жените. Мейлър многократно се забърква в скандали и спорове. Счита се първо за романист, но най-големият му принос е в сферата на журналистиката, където изследва американската психика. Пише за Джон Ф. Кенеди, Мерилин Монро, секса, технологиите, търсенето на слава и идентичност.

Публикувал е 40 романа, печелил е два пъти „Пулицър“. На български са преведени книгите му „Евангелието от Сина“ и „Замък в гората“.

Резултат с изображение за Norman Kingsley Mailer

Представяме ви избрани цитати на Норман Мейлър:

„Ако някой не е достатъчно талантлив, за да стане писател, не е достатъчно умен, за да стане адвокат и ръцете му треперят твърде много, за да извършва операции, той става журналист.“

„Белег на посредственост е да се търси прецедент.“

„Бракът има четири етапа. Първо е ухажването, след това женитбата, после децата, и накрая – последния етап, без който не можете да опознаете напълно жената, е разводът.“

„В крайна сметка герой е този, който спори с боговете и по този начин предизвиква дяволите да оспорват неговото схващане. Колкото повече може да постигне един човек, толкова повече може да бъде сигурен, че дяволът ще обитава в неговото творчество.“

„Всяка една от моите книги ме убиваше малко по малко.“

„Естествената роля на човека от ХХ век е тази на тревожността.“

„Желанието за успех е като смазка за тайната проституция на душата.“

„Крайната цел на изкуството е да засили, дори ако е необходимо, да изостри моралното съзнание на хората.“

„Лошите момчета не танцуват. По-добре да го повярваш.“

„Любовта си е любов – можеш да я намериш във всекиго, можеш да я намериш навсякъде. Въпросът е, че никога не можеш да я задържиш. Не и докато не си готов да загинеш за нея.“

„Модерната демокрация е тирания, чиито граници са обаче неопределени; човек открива колко далече може да отиде единствено като пътува по права линия, докато не бъде спрян“.

„На никое сърце не му е толкова тежко, колкото на плахото сърце“.

„Ние всички сме толкова виновни за това, че сме позволили светът около нас да става все по-грозен и безвкусен с всяка година, че отстъпваме пред терора и сами се потапяме в него“.

„Обикновено имам нужда от една бира, за да пусна мотора.“

„Съществува една популярна заблуда за човека като нещо средно между животното и ангела. Всъщност човекът е преход между животното и Бога.“

„Функцията на социализма е да издигне страданието на по-високо ниво.“

Борис Белев

ARTday.bg

Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Волтер: На живите дължим уважението, на отишлите си от този свят – истината

Днес отблезязваме годишнина от рождението на френския писател и философ Франсоа-Мари Аруе, известен като Волтер. В негова чест споделяме с вас някои от най-емблематичните му...

Създателите на филма „Сватба“: Кината в България стъпкаха Хайтов!

Кината в България стъпкаха Хайтов! Въпреки доброто представяне на филма "Сватба", базиран на едноименния разказ на Николай Хайтов, част от българските киновериги го свалиха...

Вайола Дейвис ще получи почетната награда „Сесил Б. Демил“

Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен...

Добромир Банев: „Вкъщи“ е там, където винаги сме заедно

На 21 ноември отбелязваме деня на християнското семейство. Времето е безмилостно, често и несправедливо. Срещаме се и се разминаваме с хора, докато се учим...

Въведение Богородично, Ден на християнското семейство

Когато пречистата Дева навършила три години, праведните й родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди още тя да се роди. Затова те тържествено...