Любов, любов, любов – това е душата на гения ~ Моцарт (видео)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Волфганг Амадеус Моцарт се ражда под знака на Водолея на 27 януари 1756 г. в Залцбург. Той е седмото дете в семейството, като само две от тях оцеляват.

За да научи първата си музикална композиция, му трябват само около тридесет минути. Представя я на 24 януари 1761 г. Тогава той е едва 4-годишен.

След като разбира за таланта му, семейството му започва да пътува с него на множеството му гастроли. За да направи пътуванията по-поносими, малкият Моцарт често свири на цигулка и изнася домашни представления. Същото прави, за да забавлява охранителите на митниците, които пък пускали семейство Моцарт да преминават безпроблемно.

Изключителните му способности стават плод на научни изследвания, а църквата вижда в него Божията намеса. Моцарт има дарба да композира опера за седмица и да възпроизвежда дадено произведение, дори да го е чул само веднъж.

Всъщност, Моцарт започва да пише ноти преди да е научил как се пишат думи и цифри. В последствие проявява голям интерес и в областта на математиката.

Здравословните проблеми на композитора започват в много ранна възраст. Докато пътува със семейството си в други страни из Европа, той развива симптоми, асоциирани с туберкулоза. Бащата на Моцарт, Леополд, му осигурява временен лек под формата на каша, направена от мляко със семена от пъпеш и макови семена, предложени като цяр от местен лекар.

Жени се за Констанце Вебер в катедралата Свети Стефан във Виена на 4 август 1782 г.

На 4-и април 1787 г. 16-годишният Лудвиг ван Бетовен пристига във Виена, на двуседмични уроци при Моцарт.

След кратко боледуване смъртта застига композитора на 5 декември 1791 г. Той е едва на 36 години. Макар и основните факти около неговата смърт да са ясни, много от детайлите остават съмнителни. До сетния си дъх композиторът твърди, че е натровен. Това и до днес не може да бъде доказано категорично.

Резултат с изображение за mozart grave

Ето какви мисли ни е завещал за гениалността и музиката Моцарт:

„Нито една възвишена степен на интелигентност, нито въображението, нито двете заедно са достатъчни за създаването на гения. Любов, любов, любов – това е душата на гения.“

„Не обръщам никакво внимание, когато ме хвалят или обвиняват. Аз просто следвам моите чувства.“

„Един човек с обикновен талант винаги ще бъде обикновен, без значение дали пътува или не. Но човек с изключителен талант ще се унищожи, ако винаги стои на едно и също място.“

„Когато съм добре и имам чувство за хумор, когато се возя или вървя след като съм ял добра храна, или през нощта, когато не мога да заспя, мислите се трупат в ума ми.“

„Музиката не е в нотите. Музиката е в тишината между тях.“

„Мелодията е същността на музиката.“

„Простете, Ваше Величество! Аз съм вулгарен човек, но Ви уверявам, че музиката ми не е такава.“

„Да се говори добре и красноречиво е много голямо изкуство, но това, което е също толкова страхотно, е да знаете точния момент кога да спрете.“

„Трябва да покажете на целия свят, че не се страхувате. Замълчете, ако решите. Но когато е необходимо, говорете и говорете по такъв начин, че хората да ви запомнят.“

„Независимо от страстите, дали е насилие или не, никога не бива да бъдат толкова изразени, че да достигнат до точката на отвращението. А музиката, дори и да изразява най-големия ужас, никога не трябва да е болезнена за ухото, но трябва да ласкае и да очарова. По този начин винаги си остава музика.“

Димитър Янков

АRTday.bg

 

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Искам да му лазя по нервите, да ме ревнува, да ме прегръща…

Иска ми се да върна времето, да сбъдна сънищата, да го слушам как говори по телефона. Да му приготвям ужасна вечеря, да поръчвам тайно...

Спартак Дерменджиев показва виртуални паметници на близки до сърцето му

Изложба скулптура и рисунки, наречена „Близо до сърцето“, открива на 18 ноември от 18.00 часа големият български художник Спартак Дерменджиев в столичната галерия „Стубел“...

Гениалният ленивец Джоакино Росини

Как иначе да наречеш човек, за когото е по-лесно да напише нова ария, докато се изтяга в леглото, отколкото да се наведе, за да...

За девети път поезията влиза в метрото

На 19 ноември започва деветото издание на проекта "Поезия в метрото". Проектът ще продължи до 23 декември, дотогава ще могат столичани да се насладят на...

Учени откриха нов вид гекон

Учени от Тексаския университет в Арлингтън откриха нов вид гекон на полуостров Пария в североизточната част на Венецуела, съобщи Физ.орг. Геконите са малки гущери,...