В бутилката вино има повече философия, отколкото във всички книги

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Луи Пастьор е роден на 27 декември 1822 година в Дол, Източна Франция. Баща му, Жан Жозеф Пастьор, след като служи като старши сержант в наполеоновата армия, започва да се занимава със занаята на семейството – щавачеството.

През 1827 година семейство Пастьор се мести в Марноз, родно място на съпругата на Жан-Жозеф, а през 1830 година се установяват в Арбоа, където условията за работа са по-добри.

Луи Пастьор посещава местното училище, а по-късно и градския колеж. По това време неговите интереси са свързани с рисуването, въпреки че не е блестящ ученик. Негови портрети на роднини и приятели се съхраняват в музея на Института „Пастьор“ в Париж.

Пастьор е приет в Кралския колеж в Безансон. През октомври 1838 година постъпва в Института „Барбе“, за да подготви зрелостните си изпити.

През 1939 година Пастьор завършва средно образование, а през 1842 година получава бакалавърската си степен по математика. Всички усилия на Пастьор се отплащат, когато е приет в „Екол нормал“ през 1843 година. Започва да изучава химия, физика и кристалография. По-късно започва работа като асистент по химия в лабораторията на Антоан-Жером Балар. Защитава докторат в Парижкия факултет на науките.

През  1848 година Луи Пастьор започва работа като учител по физика в Дижон, а на следващата година преподава химия в университета в Страсбург. През 1949-а се жени за Мари Ан Лоран. Тя е дъщеря на ректора на Научния факултет в Страсбург.

През 1853 година е удостоен да бъде кавалер на Ордена на почетния легион, а през 1854 година вече е професор по химия и декан на новосформирания Научен факултет в град Лил. През 1862 година става член на Френската академия на науките.

Луи Пастьор умира през 1895 година в Марн ла Кокет край Париж от инсулт. Погребан е в катедралата „Света Богородица“ в Париж, но на по-късен етап тялото му е преместено в крипта в Института „Пастьор“.

Резултат с изображение за Louis Jean Pasteur

Представяме ви избрани цитати на Луи Пастьор:

„Откритията идват само за този, който е подготвен да ги разбере.“

„Трябва да събираме факти, за да се появят идеи.“

„Нещастни са тези хора, на които всичко им е ясно.“

„Науката няма страна (държава).“

„Няма приложни науки, има само приложения на науките.“

„Упорството в научните изследвания води към това, което аз обичам да наричам инстинкт за истина.“

„Успехът идва при този, който е готов за него.“

„Гърците са ни оставили прекрасна дума в наследство: „ентусиазъм“ от „ен тео“ което означава „бог, който е вътре“.“

„В бутилката вино има повече философия, отколкото във всички книги.“

„Прекланяйте се пред духа на съмнението.“

„Повърхностните занимания с наука ще те отведат далеч от Бога, а задълбочените научни изследвания ще те доведат при него.“

„Аз мислих и изучавах, затова станах вярващ като бретонски селянин. А ако се бях занимавал с наука още повече и бях размишлявал повече, несъмнено бих станал вярващ като бретонска селянка.“

„Добрите идеи идват само в подготвените умове.“

Борис Белев

АRTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

„Коледно поетично-музикално соаре с Багряна“ връща спомените за голямата поетеса

Новото пространство за изкуство и срещи – сцената в "Централни хали", ще бъде домакин на "Коледно поетично-музикално соаре с Багряна". На 12 декември, четвъртък,...

Кейт Уинслет, Селена Гомес и Себастиан Стан имат двоен шанс да спечелят награда „Златен глобус“

Двойно по-голям шанс да спечелят награда "Златен глобус" на церемонията на 5 януари догодина имат актьорите Кейт Уинслет, Селена Гомес и Себастиан Стан. За...

Атонският монах Авел се завръща в България с нови концерти

След като докосна и разтърси родната публика през тази година с изящните си изпълнения на пиано, Монах Авел се завръща у нас с нови...

Когато не казваш нищо, понякога казваш най-много ~ Емили Дикинсън

На днешния декември се навършват 190 години от рождението на американската поетеса Емили Дикинсън. Макар да е автор на около 1800 стихотворения, по-малко от...

Ликувай с тишината

"Понякога е по-добре да не упорстваш, а мълчаливо да наблюдаваш как ще се развият нещата около теб. Лекувай се с тишина, не избързвай с...