На 28 декември отбелязваме Международния ден на киното
На 28 декември 1895 г. в парижкото “Гран кафе” се състои първата публична демонстрация на “движещи се фотографии”. Прожекцията е осъществена с помощта на кинематографа, изобретен от братята Люмиер. Това е многофункционална кинокамера, която служи като апарат и за прожекции, и за проявяване.
Има спорове относно авторството на кинематографа. Твърди се, че апаратът е изобретен и патентован като „Cinématographe Léon Bouly“ от френския изобретател Леон Були на 12 февруари 1892 г. Той обаче няма достатъчно средства, за да плати за регистрацията си за следващата година, и патентът е откупен от братя Люмиер.
Братя Люмиер
Братята Люмиер (на френски lumière означава светлина) – Огю̀ст Марѝ Луѝ Николà (19 октомври 1862, Безансон, Франция – 10 април 1954, Лион, Франция) и Луи Жан (Louis Jean, 5 октомври 1864, Безансон, Франция – 6 юни 1948, Бандол, Франция) – са считани за основоположници на киното и едни от първите сценаристи, режисьори и оператори.
Първият филм, направен от братята Люмиер, се нарича „Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време“, трае 46 секунди и се прожектира за първи път на 21 март 1895 г. Направен е с апарат наречен кинематограф, патентован една година по-рано – на 13 февруари 1894 г.
Кадър от първия филм на братя Люмиер
През следващата година братята тръгват на турне, като показват лентите си в Бомбай, Лондон, Ню Йорк и Буенос Айрес. Движещите се фигури стават популярни почти веднага, като най-значително влияние имат „Пристигането на влака на гара Ла Сиута“ (L’Arrivée d’un train à La Ciotat) и „Производство на кокс“ (Carmaux, défournage du coke). Смята се, че това са първите документални филми в историята на киното.
Братята зад камерата
Първата комедия – “Полетият поливач” (L’Arroseur arrosé), е заснета от Луи Люмиер през пролетта на 1895 г. В нея се разказва за едно малко момче, което погажда номер на градинаря, докато той полива цветята. Целият филм продължава само 49 секунди. В ролята на градинаря е истинският градинар на Луи. За ролята на момчето са спрягани три имена, все дърводелци от фабриката Люмиер – Леон Тротобас, Беноа Дювал и Даниел Дювал. Сценката е включена в първата платена прожекция, състояла се на 28 декември 1895 г. в Париж.
Луи и Огюст са смятали, че „киното е изобретение без бъдеще“, въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. По този повод днес празнуваме Международния ден на киното.
Борис Белев
АRTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/