Кърт ВОНЕГЪТ: Любовта е там, където я срещнеш

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Кърт Вонегът е роден на 11 ноември 1922 година в Индианаполис, САЩ в семейството на заможни немски емигранти. По време на Голямата депресия финансовото положение на баща му значително се разклаща и той за дълъг период остава без каквато и да било работа. По същото време у майката на Кърт започват да се появяват симптоми на психично заболяване. Впоследствие, през 1944 година тя се самоубива, което е голям шок за Кърт.

След като завършва средното си образование в Индианаполис, Вонегът се записва в „Корнелския университет“ в Итака, Ню Йорк. По настояване на баща си, според който увлеченията на сина му към историята, литературата и философията са безполезна загуба на пари и време, Кърт постъпва в „Химическия факултет“. След три години обучение така и не завършва образованието си. Голяма част от времето си посвещава на работата си в студентския вестник „The Cornell Daily Sun“, където изпълнява функциите на колумнист и редактор. След включването на САЩ във Втората световна война Вонегът постъпва в армията като доброволец. През 1944 година попада в плен и става свидетел на бомбардировката над немския град Дрезден. Всички тези преживявания намират отражение в множество от неговите произведения, особено в романа „Кланица 5“, който носи на писателя световна слава.

След завръщането си от фронта Кърт записва магистратура по антропология в „Чикагския университет“. Едновременно с обучението той работи като полицейски репортер в бюрото на новините в Чикаго. По това време започва и писателската му кариера. Възгледите на Вонегът за човека на ХХ век се свеждат до това, че хората са жертви на машините и механичния начин на живот, който те сами си налагат; те губят възможността си да избират между добро и зло; те се приближават към ръба, след който е духовната смърт и унищожението на планетата. Тези възгледи Кърт засяга в първия си роман „Механичното пиано“, който е публикуван през 1952 година. Действието в тази антиутопична книга се развива в близкото бъдеще, където ръчният труд е почти изцяло заместен с машинен. Широкоразпространената механизация предизвиква социални конфликти между богатата висша класа и нисшата класа, чийто умения са заменени с машинен труд. В романа присъстват елементи на ирония и сантименталност, които впоследствие се превръщат в отличителна черта на творчеството на Вонегът. След успеха на този роман следват книгите „Сирените от Титан“ и „Майка Нощ“, които също предизвикват интерес у читателската аудитория. В следващия роман на Кърт „Котешка люлка“ преплитането на егоизма и нетърпимостта довежда до унищожаването на земята. През 70-те и 80-те години Вонегът продължава активно да се занимава с писане, като под неговото перо излизат произведения като „Закуска за шампиони“, „Фарс или никога вече самота“, „Точния мерник“, „Фокус бокус“ и др.

Писателят умира на 11 април 2007 година в Ню Йорк. Причина за смъртта му са усложнения след черепно-мозъчна травма, която получава при падане в дома си в Манхатън.

„Вярвам, че четенето и писането са най-полезните форми на медитация, открити някога. Като четем произведенията на най-интересните умове в историята, ние медитираме с нашия ум и с техния. За мен това е чудо“, споделя Кърт Вонегът.

Резултат с изображение за kurt vonnegut

Представяме ви ицбрани цитати от произведения на автора:

„Любовта е там, където я срещнеш. Глупаво е да я търсиш, мисля дори, че много често е ужасна. Бих искал хората, за които условно се предполага, че се обичат, да си припомнят следните думи, когато се счепкат: „Моля, по-малко любов и повече добро отношение“.“

„Не си губете времето в завист. Понякога ще бъдете в предна позиция, понякога ще изоставате. Надбягването е дълго и в крайна сметка е със самите вас.“

„И дори сега, на изпълнената с тъга възраст шейсет и шест, усещам отново коленете ми да се разтреперват от вълнение, когато срещна някой, който още смята за възможно на земята да се възцари едно единствено голямо, щастливо и мирно семейство – семейството на Човека.“ – „Затворникът“

„И двамата бяхме убедени тогава, а аз продължавам да мисля така и до днес, че животът може да бъде съвсем лек и приятен; достатъчно е да намериш нужното удоволствие в десетина неща, които да се повтарят безконечно.“ – „Фарс или никога вече самота“

„Друг недостатък на човешкия характер е това, че всеки иска да строи, а никой не иска да се занимава с поддръжка.“

„Ние сме това, на което се преструваме, затова трябва да внимаваме на какво се преструваме.“ – „Майка нощ“

„Не трябва непременно да сте луд, за да работите при нас, но все пак помага.“ – “Котешка люлка”

„Странните предложения за пътешествия са уроци по танц от Бога.“ – „Котешка люлка“

„Най-страшната истина, пред която трябва да се изправим, и която вероятно ще ме направи несмешен до края на дните ми, е, че поне според мен на хората им е все едно дали планетата ще съществува и занапред. Имам чувството, че всички живеят, все едно са в „Анонимни алкохолици“ – ден за ден. Още няколко дни ще бъдат достатъчни. Познавам твърде малко хора, които мечтаят да има свят и за внуците им.“

„За мен светец е този, който се държи почтено в непочтено общество.“

„Твърде много време трябваше да мине, за да разберем, че смисълът на човешкия живот, без значение кой го контролира, е да се обича някой, който може да бъде обичан.“

„Ние не пикаем във вашите пепелници, затова, моля, не хвърляйте фасове в нашите писоари.“ – „Бог да ви поживи мисър Роузуотър“

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ралф Уолдо Емерсън: Завистта е невежество, подражанието е самоубийство

Емерсън е основоположник на движението трансцедентализъм, чиято идея е, че светът е нещо много повече от това, което човек вижда и възприема. Един от...

Коя е Елиза от музикалното произведение на Бетовен?

Лудвиг ван Бетовен е немски класически композитор, представител на Виенската школа, важна фигура в преходния период между класицизма и романтизма. Смятан за един от...

Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия...

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...