Гениални произведения, написани под въздействие на наркотиците

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Bright Side представи автори, творили с „помощта“ на дрогата

Често приемаме лошите навици на музиканти, режисьори и актьори за ежедневие. Сред лошите привички са и наркотиците. Когато обаче става дума за писатели, винаги подхождаме с подозрителност.

Bright Side представи автори, творили с „помощта“ на дрогата.

Резултат с изображение за stephen king

Стивън Кинг и 80-те

Стивън Кинг дори не се опитва да скрие факта, че много от неговите произведения са написани, докато е на кокаин. В повечето случаи даже не си спомня написването им. В интервю за „Ролинг Стоун“ казва, че е употребявал кокаин от 1978 до 1986 г. и е написал около 10 романа. Сред тях са „То”, „Тъмната кула”, „Гробище за домашни любимци” и „Сблъсък”.

Резултат с изображение за ken kisi

Кен Киси и неговият ЛСД клуб

През 1959 г. Киси работи като психиатър в болница (спомените от това преживяване са частично използвани в „Полет над кукувиче гнездо“), където участва в някои експерименти. Те са част от изследвания за влиянието на ЛСД върху човешкото тяло. През 1964 г. прави истинска психеделична революция в САЩ, когато създава общността „Весели гадатели“, която популяризира ЛСД. Нейните членове организират партита, по-големи дори от тези в „Проектът Х.“ Твърди се, че на тях се предлагало еленско месо, покрито с ЛСД.

Резултат с изображение за jean paul sartre

Жан-Пол Сартр и неговата „диета“

Според Ани Коен-Солал, която пише биографията на великия екзистенциалист, ежедневната му диета била: две кутии цигари, няколко лули, една четвърт бутилка твърд ликьор, 200 милиграма амфетамин, 15 грама аспирин, пакет барбитурат и около 20 кордана (смес от амфетамин и аспирин). Писателят напуска видимия сят на 74-годишна възраст.

В следреволюционна Русия е по-лесно да получиш кокаин, отколкото бутилка водка, твърди Bright Side. Няма закони, които да го забраняват. Наркотикът се продава по пазарите и в магазини за цигари. Оттам вероятно идва и митът, че най-дългият романс на Владимир Маяковски е този с кокаина. Тази информация не се потвърждава от всички източници. Ние не вярваме наистина, но кой знае?!

Резултат с изображение за dikens

Чарлз Дикенс и Викторианската епоха

Дикенс живее през Викторианската епоха, когато употребата на наркотици (опиум и кокаин) е била популярна, достъпна и не била забранена. Дори понякога наркотици се предписвали като антидепресанти. Големият писател бил пристрастен към наркотиците. Като се имат предвид спомените на хора, които са го познавaли – за виденията, които имал и странното му поведение, от „Коледна песен” ни побиват тръпки.

Резултат с изображение за lewis carroll

Луис Карол и Викторианската епоха

Луис Карол също е живял през Викторианската епоха. Той използвал лауданум (опиум с алкохол) като форма на лечение. Много хора сериозно смятат, че „Алиса в страната на чудесата” е толкова гениална именно поради тази причина. Има теории, според които книгата е трябвало да бъде описание на психеделично преживяване.

Резултат с изображение за zigmund froid

Зигмунд Фройд и трудовете му за кокаина

През 1884 г. Зигмунд Фройд се интересува от нов аналгетик: кокаин. През следващите три години той публикува няколко научни труда, в които е изумен от това, което кокаинът може да направи. Започнал да го предписва на годеницата си и го препоръчвал на приятелите си. Но в началото на 1887 г. учените разбрали, че кокаинът не е толкова безобиден, колкото всички преди са смятали и Фройд е съден за пропаганда на наркотици. Той съжалявал за стореното и се опитвал да се отърве от зависимостта до 1900 година.

Резултат с изображение за шарл бодлер

Шарл Бодлер и „The Club des Hashischins”

От 1844 до 1848 г. поетът посещава „The Club des Hashischins”. Според казаното от другите членове на клуба, „Бодлер опитал хашиш два пъти за експеримент”. Това „щастие“ било отвратително за него. По-късно Бодлер имал кратко пристрастяване към опиума, но успял да го преодолее бързо и създал страхотно описание на влиянието на наркотиците върху човешкото тяло – „Изкуствен рай”.

Резултат с изображение за bulgakov

Михаил Булгаков и разрушаването на мита

Когато хората говорят колко мощни са романите на Булгаков, често се сещаме за „Морфин”, за който не само е писал, но и е ползвал. През 1916-1917 г. Булгаков работи като селски лекар и това е първият път, когато използва морфин, за да тушира ужасните болки, причинени от дифтерия. На писателя му били необходими пет години, за да се лекува тайно от зависимостта и успял през 1921 г. Всички спомени за този период са описани в „Морфин”, която е написана през 1927 г. Да, писателят е бил пристрастен към наркотиците, но никога не е писал романи под тяхно влияние.

Bright Side предупреждава: не опитвайте това у дома. Писателите са станали такива, каквито са, благодарение на невероятния си талант. Освен това са смятали наркоманията за наказание, а не за помощ.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Никой не се ражда без пороци ~ Хораций

Древноримският поет Квинт Хораций Флак е неразривна част от  „златния век“ на римската литература. Неговото творчество обхваща революционната епоха на Древен Рим – края...

Шер прекратява музикалната си кариера

Световната мегазвезда Шер официално обяви, че прекратява музикалната си кариера след повече от 60 години на сцената. По време на концерт в Lyceum Theatre в Лондон...

Във Великобритания забраняват цигарите за родените след 2008 година

Британските депутати гласуваха във вторник с огромно мнозинство в подкрепа на законопроект за въвеждане на едни от най-строгите анти-тютюневи правила в света.  Законопроектът "Тютюн и вейпове"...

Стефан Данаилов: Бил съм щастлив!

Дните отлитат, но споменът за него остава. Има хора, обречени на вечност и безспорно той е един от тях - с таланта си, с...

Елтън Джон е спрял работа по новия си албум заради частична слепота (видео)

Британският певец и композитор Елтън Джон разкри в интервю за ABC News, че е бил принуден да преустанови работата си по нов албум заради частична слепота...