Отворено писмо на АБК призовава „Оставете книжарниците отворени!“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Пълният текст на писмото

Във връзка с обсъждането на новите противоепидемиологични мерки в страната Асоциация „Българска книга“ изпрати отворено писмо до г-н Бойко Борисов, Министър-председател на Република България, г-н Костадин Ангелов, Министър на здравеопазването, г-н Боил Банов, Министър на културата и до Националния оперативен щаб, с което апелира книжарниците в страната да останат отворени.

Можете да прочетете пълния текст на писмото по-долу.

О Т В О Р Е Н О   П И С М О

от Асоциация „Българска книга“

ОСТАВЕТЕ КНИЖАРНИЦИТЕ ОТВОРЕНИ!

ПОДКРЕПЕТЕ КНИГИТЕ – ДНЕС Е ДЕНЯТ!

Всички ние от Асоциация „Българска книга“ с голяма тревога и загриженост следим усложняващата се епидемиологична обстановка. Съзнаваме изключителната трудност на ситуацията и огромната отговорност, с която сте натоварени в този момент. Със сигурност кризата има и ще има още по-тежки последици във всички сектори на обществено-икономическия живот и е необходима активна, целенасочена и мъдра държавна политика за преодоляване на щетите от тази безпрецедентна пандемия.

През последните десетилетия книгите и мерките за насърчаване на четенето не са били поставяни силно във фокуса на държавните политики у нас. Не отричаме, че съществуват успешни европейски и национални програми за подкрепа на българската творческа индустрия, в това число на книжния бранш. Правят се опити да се стимулира четенето чрез образователни програми и инициативи. През юли тази година след дългогодишни усилия на автори и издатели държавата намали ДДС върху книгите – мярка, която отдавна е разпозната от почти всички европейски държави като стратегически важна. Важно е да се осъзнае, че тази мярка е тъкмо такава, а не просто антикризисно действие. В същото време, от години властта не чува аргументите за приемане на стандарти за финансиране на библиотеките, вкл. на училищните библиотеки, за решителна борба с интелектуалното пиратство, за покриване на възнагражденията за отдадени под наем книги, за активна подкрепа на представянето на българската литература в чужбина, за инвестиране в изграждането на преводачи от и на български език. Съзнаваме, че всички тези проблеми не може да бъдат решени незабавно, но да продължава тяхното отлагане е пагубно за бъдещето ни. Време е да се осъзнае истинската стойност и значение на книгите и четенето за развитието на обществото и за неговите по-добри перспективи. Със съжаление констатираме, че в предложения Национален план за възстановяване и устойчивост на книгите и четенето е посветена една единствена мярка, а именно – дигитализация на библиотечните фондове, мярка, която предложена в този вид е в посока, обратна на защитата на творческия труд.

Книгата може да е и храна, и лекарство – особено в трудно време като днешното. Книгите ни забавляват, образоват, развиват, извисяват, те ни носят успокоение и вдъхновение, упование и смисъл, вяра и кураж, че ще дойдат и други дни.

Ето защо знак с важно символно значение днес, в ситуацията на пандемия, е в никакъв случай като противоепидемична мярка да не бъдат затваряни книжарниците, вкл. тези в търговските центрове. Със сигурност книжарниците не са сред най-рисковите търговски обекти. Естествено те следва да спазват стриктно всички задължителни мерки. Възможно е голяма част от книготърговците да решат да затворят по собствена инициатива. Но незатварянето на книжарниците като властово решение ще е ясен знак към хората, че книгата задоволява насъщни нужди и че без да храним и лекуваме душите си не можем да живеем.

В повечето държави, дори и такива, прилагащи по-строги мерки, книжарниците остават отворени. В някои държави (Белгия, Италия, Латвия и др.) книжарниците са определени изрично като търговски обекти със съществено значение.

В моменти на криза посланията, които властта със своите действия отправя към обществото, са особено важни. А че книгите са нещо, без което не (бива да) можем, е сред най-важните.

Присъединяваме се към апела на френските ни колеги „Оставете книжарниците отворени, за да не се превръща физическата изолация в културна“ и призоваваме правителството и гражданите „Подкрепете книгите – днес е денят!“

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Инстинктът за живот е по-силен от неговия смисъл ~ Ивайло Петров

Ивайло Петров се нарежда сред най-значителните български писатели. Идва на белия свят на 19 януари през 1923 г. в село Бдинци, Област Добрич, с...

Шарл дьо Монтескьо: Надутостта е щитът на глупците

Често, когато се коментират формите на властта и нейното „консумиране”, политолозите цитират светлите умове на миналото. А един от най-великите сред тях безспорно е...

Винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам! ~ Алън Милн

лън Александър Милн се ражда на днешния ден, 18 януари, през 1882 година. Той е английски писател, известен с книгите си за говорещото плюшено...

Атанасовден бележи средата на зимата

Свети Атанасий Велики е роден през 295 г. в Александрия. Почитаме светеца на 18 януари, заедно с архиепископ Кирил, двамата спасили християнството от арианството...

Бенджамин Франклин: Бъди честен и ще бъдеш щастлив!

В живота той всичко постига сам, като от низините на обществото стига до върховете на науката и държавните дела. Бенджамин Франклин се ражда на...