Бадемът днес е на почит
Днес календарът ни приканва да отпразнуваме деня на „най-сърдечната“ ядка – бадемовата. Не е напразно определението й – бадемите са сред най-здравословните храни и в голяма степен подпомагат работата на сърдечния мускул. Бадемите са отглеждани още преди хилядолетия, но е минало доста време, докато се сдобият с окончателното си наименование, тъй като изучаващите ги постоянно им измисляли и ги наричали с нови имена. В миналото с бадеми лекували заболяванията на принадлежащите към заможната част от обществото. Готвачите на високопоставените фамилии добавяли вкусните ядки към приготвяните месни ястия и ги правели по-лесно смилаеми. И до днес бадемите имат славата на кралски плод.
Те са известни като изключително мощен антиоксидант, съдържат голямо количество витамин Е-100 г ядки са в състояние да ни доставят над 200% от необходимата на организма ни дневна доза! Богати са на магнезий, фосфор, фибри и ненаситени мастни киселини, понижават нивото нахолестерола, забавят процесите на стареене в организма, предотвратяват сърдечно-съдови заболявания, подпомагат превенцията от някои карциноми, укрепват костната система. Безспорно, суровите ядки на бадема имат невероятни качества, но и шепа печени, обезсолени бадеми биха били добра идея за отбелязване на този ден.
За родина на бадемовото дърво се приема Иран и страните от Близкия изток. Той е бил разпространен от хората в древни времена по бреговете на Средиземно море в Северна Африка и Южна Европа, след което пренесен и до други части на света.
Бадемовите ядки са семената от плода на бадемовото дърво – средно на ръст дърво, което цъфти в благоуханни розови и бели цветове. Смята се, че е произлязло някъде из областите на Малайзия и Северна Африка. За бадемите се е писало в историческите текстове, дори и в Библията, като римляните ги наричали „гръцки орех“, тъй като считали, че това е цивилизацията, която първа ги е култивирала.
Снимка: Wikipedia
ARTday.bg