Ние сме това, което четем

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

11 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий и Ден на библиотекаря

Делници и празници се редуват в календара от стената. Междувременно животът продължава безмилостно забързания си ход, напомняйки ни, че няма нищо по-важно от него. Докато сме живи, трябва да намираме смисъла във всичко.

На 11 май отбелязваме Деня на Светите братя Кирил и Методий, както и Деня на библиотекаря. Първият е от особена важност за мен, защото равноапостолите са ни дали писменост, а вторият – защото библиотекарите са онези пазители на знанието, без което нищо нямаше да бъде такова, каквото е.

Ние не спираме да се надяваме. Препускаме напред във времето, срещаме хора или се разделяме с тях. Пътуваме във време-пространството, търсейки своите поуки. Действията ни водят до последици, така че с опита се учим да правим правилните избори. Затова е приятно да се припознаваме в лирически герои. Прочетените думи пък често превръщаме в поводи за запознанства и срещи помежду ни.

Книгата е мощен инструмент за начина, чрез който изразяваме собствените си същности. Ние сме това, което четем.

Хубавите книги не само дават надежда. В живота всеки Джордж Милтън има своя Лени Смол. Книгите, а и изкуството изобщо, придават онази магия на живота, без която нашият свят би бил твърде скучен. Какво е романът, ако не сигурен начин да отделим малко приятно време за самите себе си. Време, в което си припомняме, че има за какво да обичаме и че си струва да позволим да бъдем обичани от някого.

Чрез историите от книгите страхът и подозренията стават по-поносими. Фицджералд, Хемингуей, Саган, Моъм, Чехов, Есенин, Капоти… Да разлистваш страница след страница, да четеш абзац след абзац и да затваряш за малко очи, когато попаднеш на мисъл, сякаш написана от теб самия – това е възторг, който те кара да богохулстваш.

Книгата е начин да прекарваме добре навсякъде. Гласът на хубавите книги достига местата, където трябва да бъдат чути. Според Пиер Буаст, уединението с книгите е по-добро от общуването с глупаци. И аз не мога да не се съглася.

Добромир Банев (Последвайте автора ТУК)

Заглавна снимка: Личен архив

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Не ни учат как да обичаме

„Има само една трудност в това да бъдеш мъж. Не ни учат как да обичаме. Когато една жена ни обича, това ни сломява и...

Гледаме „Да обичаш на инат“ по БНТ в памет на Николай Волев

Режисьорът Николай Волев, създал култови български филми като  "Господин за един ден" и "Да обичаш на инат", почина при инцидент на 78 години. Българската национална...

Българско кино: „А сега накъде?“ е филм за тържеството на любовта

На днешния ден през далечната 1988 година е премиерата на филма "А сега накъде?". Режисьор е знаменитият Рангел Вълчанов. В ролите: Албена Ставрева, Ани Вълчанова,...

Артър Милър: Предателството е единствената истина, която остава до края

Той остава в историята на театъра с пиеси като „Всички мои синове”, „Смъртта на търговския пътник” и „Поглед от моста”. Носител е на „Пулицър”...

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." - Ромен Гари Ромен Гари е един от големите френски писатели на XX век. Роден е...