Джуди Денч на 88: Все още не съм се простила със сцената (ВИДЕО)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Актрисата от първо лице

Възможно е някой ден отново да се върна в театъра, но вече като привидение. И това ще бъде доста шекспировски.

Живея в малко селце на граница между Кент, Съсекс и Съри. Понякога ме навестяват дъщеря ми с внучето, но най-често в този стар дом съм сама – със своето куче, двете котки и извънредно активната ми златна рибка, която постоянно иска да се метне от аквариума и на която буквално два пъти спасявам живота. Рибката се казва Лазар – сами разбирате защо.

И до ден днешен ме питат, снимала ли съм се и другаде, освен във филмите за Джеймс Бонд.

Няма много велики роли за жени. Погледнете Шекспир – при него женските роли са съвсем малко и наистина може да се каже, че ти е провървяло, ако си изиграл дори една от тях. Но аз съм изиграла доста, затова съм щастлива.

Най-хубавото в ролята на Жулиета е онази наносекунда, в която разбираш, че са ти я предложили.

Незнайно защо, мнозина са напълно уверени, че съм способна да играя единствено властни и мрачни жени.

В „Skyfall” бе последната ми поява в ролята на М. Тъгувам ли по този повод? Не. Реалист съм и прекрасно разбирам, че ако наистина работех за МИ-6, отдавна бих отишла в пенсия. Затова, просто красиво напуснах филма.

Когато бях петгодишна, играх охлюв в един училищен спектакъл. Всъщност, това май е първата ми роля. Бях облечена в кафяво костюмче и трико, а баща ми сътвори огромна черупка, с която пълзях напред-назад по сцената. Помня, че когато родителите ми влязоха в залата, аз внезапно станах и някой изкрещя: „Я веднага да сядаш!” Това пък беше първата критика към изпълнението ми.

С Майкъл (актьорът Майкъл Уилямс, съпруг на Денч в продължение на 30 години) ни запознаха общи приятели, с които останахме близки до самата му смърт. Той имаше прекрасно чувство за хумор, навярно най-важното, което трябва да притежава един мъж. Но знаете ли какво си мисля? Дори никога да не се бяхме оженили, все едно – ние щяхме до край да останем най-добри приятели. Това чувство, според мен, е и тайната на щастливия брак.

Обявиха ме за национална гордост на Британия, и знаете ли какво? Веднага се почувствах като безполезна прашна вехтория, поставена на полицата на стар бюфет.

Слушах интервю по радиото с жена, която бе навършила 105 години. Когато я обявиха, очаквах да чуя слаб дрезгав гласец, но нейният глас беше твърд и прекрасен. Та каза: „Разбрах едно – остаряваш ли, не спирай с живота. Аз никога не спрях да правя онова, което правя, защото зная, че никога вече няма да имам шанса да се върна към нещо, което е отминало”.

Всеки ден се старая да научавам по нещо ново и затова обичам всички тези „Знаете ли, какво…” Ето например, вие знаете ли, че първото име на Нострадамус е Мишел? Доскоро аз не знаех.

Все още не съм се простила със сцената. Искам да изиграя афганистанска жена, която се учи да ходи по въже, а в последно действие се превръща в дракон. Но къде е тя, къде е тази пиеса?

Снимка: Wallpaper Cave

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Малкият голям Дракон: Брус Лий

Лий Юен Кан, спечелил световна известност като Брус Лий, идва на бял свят в китайския квартал на Сан Франциско на днешния ден – 27...

Вече не ми се върви по земята…

АКО ИМА ВТОРИ ЖИВОТ От Димитър Пантелеев (26 ноември 1901 г. – 16 април 1993 г.) Трудни - годините, времето - сложно и мълчалив - необхватния свод. Много...

Българската национална филмотека се включва към инициативата „Сезон на класическия филм“

Българската национална филмотека се присъединява за четвърта поредна година към "Сезон на класическия филм" – инициатива на Асоциацията на европейските синематеки (A Season of Classic...

Иновативна коледна елха грейва в Кюстендил

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките...

Йожен Йонеско: Ние се страхуваме от чистото добро и от чистото зло

Автор е на прочути пиеси, играни по цял свят, в това число и България: „Плешивата певица“ (първата му театрална творба, написана през 1948 г.),...