Отбелязваме рождението на немския писател с избрани негови цитати
Хайнрих Ман е роден на 27 март 1871 г. в Любек, Германия. Той е по-големият брат на писателя Томас Ман. Малко странно е, че автор от ранга на Хайнрих Ман се оплаква от славата, след като тя го е сдобила с името на бляскав романист, един от най-именитите в немската литература на 20-тото столетие. Малко преди смъртта си писателят прави пред Катя Прингсхайм, съпругата на Томас Ман, следното признание: „По-големият от нас двамата е Томас, това е съвсем сигурно и по този въпрос аз съм напълно наясно“. Съперничеството им на литературното поприще било неприкрито, в литературните среди често се раздухвал спор кой от двамата е по-голям писател. Засенчен от авторитета на Томас Ман, романите и есетата на Хайнрих Ман са подпечатани с щемпела „политически писател“ и тъкмо поради това попадат в по-непопулярния рафт на литературата.
Преди Първата световна война Хайнрих Ман е многократно във Франция и Италия, след което се установява в Мюнхен. От произведенията му, писани през този период, особено известна става обществената сатира: „В страната на тунеядците“ и „Учителят Унрат“, филмиран през 1930 г. под името „Синият ангел“ с участието на Марлене Дитрих. Особено място заема романът му „Верноподанникът“, публикуван през 1918 г. Продълженията на романа „Бедните“ и „Главата“ излизат по-късно. Негови са и романите „На лов за любов“, „Малкият град“ и „Богините“. Пише есета и пиеси.
Синият ангел“ Марлене Дитрих
След 1919 г. Хайнрих Ман активно застава на страната на немската демокрация, през 1931 г. е избран за председател на литературната секция на Пруската академия на изкуствата. Заедно с Алберт Айнщайн Ман пише писмо до Международния съюз за човешки права, в което молят за защита на хърватските учени от сръбския режим. Заради нападките срещу немското общество след периода на Ваймарската република, той е изпратен на заточение. Принуден да напусне Германия, се установява във Франция, а през 1940 г. емигрира в САЩ. Живее в Лос Анжелис, където в изгнание живеят Брехт, Дьоблин, Фойхтвангер и много други немски интелектуалци. През този период той пише мемоарната си книга „Обзор на едно столетие“. Най-големият роман на Хайнрих Ман е „Младостта и съвършенството на Анри Четвърти“, който писателят публикува през 1938 г. – по времето, когато е прогонен от Третия райх и за кратко е емигрант във Франция. Този роман е противодействаща на реалността притча за властта на доброто. Хайнрих Ман умира в Санта Моника – Калифорния през 1950 г. на 78-годишна възраст. През 1961 г. урната с праха му е пренесена в Берлин, където е погребана до гробовете на Брехт и Бехер. Една от най-популярните сентенции на Хайнрих Ман е „Силните имат право да бъдат оптимисти“.
Братята Хайнрих и Томас Ман
Да си припомним още от него:
„Добротата означава най-висока степен на популярност.“
„Бурбонският крал беше първият посланик на разума и човешкото щастие.“
„Няма по-добър начин да повишиш качеството на един роман, от това да го превърнеш в конструкция, която съдържа идеи.“
„Къща без книги е като стая без прозорци.“
„Недоверието в духа е недоверие в самото човечество, което е липса на увереност.“
„Има дни, в които застоя в живота е прекален.“
„Навиците бързо се превръщат в обичаи.“
„Силните имат право да бъдат оптимисти.“
„Литературата е обществено явление.“
„Хората не са се научили да се уважават един друг, затова не уважават и живота.“
„Мисията на човека е да бъде разумен, смел, свободен и щастлив.“
„Нищо не прави човека по-мистериозен от вътрешната сила.“
„Когато сърцето започне да бие, умът спира да мисли.“
„Великият е велик дори в своите съмнения, слабости и нерешителност.“
„Всъщност, демокрацията е признание, че ние, като общество, сме отговорни един за друг.“
„Колкото по-добра е кръчмата, толкова по-лоша е съпругата. Колкото по-лоша е съпругата, толкова по-добра е кръчмата.“
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/