„Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, най-известният портрет в света, може да получи собствена зала в Лувъра, каза директорката на музея пред телевизия France Inter.
Подобен ход би дал на посетителите, много от които посещават Лувъра само заради емблематичната картина, по-добро изживяване, каза Лоранс дьо Кар. „Винаги е разочароващо, когато не дадете на посетителите възможно най-доброто посрещане и това е случаят с Мона Лиза“, каза тя. „Днес ми се струва необходимо едно по-добро решение“, уточни тя и добави, че Лувърът обсъжда с министерството на културата относно потенциални решения.
Лувърът в Париж е най-популярният музей в света. Той посрещна близо 9 милиона посетители през 2023 г. Дьо Кар заяви още, че 80 процента от тях, или 20 000 души на ден, си правят селфита пред прочутата картина.
„Мона Лиза“ в момента виси в Salle des Etats (Державната зала) на Лувъра, най-голямата в музея, в защитна стъклена витрина. Но шедьовърът на Да Винчи не е сам там. Джокондата е придружена от произведения на венециански майстори от 16-ти век, а на отсрещната стена виси най-голямата картина в колекцията на Лувъра „Сватбата в Кана“ от Паоло Веронезе.
„Мона Лиза“ е нарисувана от Да Винчи в периода 1503-1507, с маслени бои върху дъска от топола. Картината е със сравнително малки размери – 77 на 53 сантиметра, и въпреки това е вероятно най-известното произведение на изкуството в света.
Донякъде популярността й се дължи на големия брой престъпления и атаки, извършени срещу нея в последните 100 години. През 1911 г. „Мона Лиза“ е открадната и открита едва след две години. През 50-те години на миналия век платното е атакувано със сярна киселина, което нанася значителни щети по творбата. През 1974 г., докато картината гостува в Токио, жена в инвалидна количка я напръсква с червена боя в знак на протест срещу труднодостъпния музей, в който е изложена. През 2009 г. руски турист опитва да залее Джокондата с чай.
„Мона Лиза“ се намира зад предпазно стъкло от 1956 г., когато боливиец хвърля камък по картината и поврежда левия ѝ лакът. През 2005 г. тя е поставена в кутия с допълнителна защита, която контролира температурата и влажността. През 2022 г. активист хвърли торта по картината, призовавайки хората „да мислят за Земята“. През януари тази година пък други екоекстремисти я заляха със супа.
ARTDAY.BG