Отвориха за посещения гробницата на Евлоги и Христо Георгиеви в Букурещ

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Гробницата мавзолей на братята Евлоги и Христо Георгиеви в гробищния парк „Белу“ в Букурещ бе отворена в неделя за посещение. Инициативата е на българското посолство по повод 200-годишнината от рождението на по-малкия от двамата братя – Христо Георгиев. Събитието е в сътрудничество с неправителствената организация “Пътешественик през Румъния” („Călator prin România“) и нейния проект “Гробището “Белу” – Музей на открито (“Cimitirul Bellu – Muzeu în aer liber”).

Още в първите часове на деня над 200 души, предимно българи и румънци, се стекоха на алея 48, за да снимат комплекса отвън и отвътре и да научат повече за делото на двамата братя, които са оставили значима следа в историята на България и Румъния.

Сред посетителите бяха посланикът на България в Румъния Радко Влайков, който положи венец пред паметника, протойерей Кирил Синев – представителят на българската патриаршия в румънската столица, който отслужи литургия, Лука Велчов – доайенът на българите в Букурещ и председател на Демократичния съюз на българите в Румъния, изпълнителният директор на асоциация “Еврорегион Данубиус” Лили Ганчева. Доброволци информираха посетителите за историята на гробницата.

Отвън тя прилича на малък бял дворец и е истински архитектурен шедьовър с височина 11 метра. Строителството ѝ започва през 1897 г., когато умира Евлоги Георгиев. Градежът отнема пет години и е на известния румънски архитект Йон Минку – основател на новата архитектурна румънска школа и автор на емблематични за Букурещ сгради. Четири бронзови фигури на евангелистите Матей, Марк, Лука и Йоан пазят гробницата отвън. Те са дело на румънския скулптор от немски произход Фриц Щорк. В подземието отвътре има четири бронзови арки, върху които на румънски е написано „И на него изгря истинската светлина“.

“Ако погледнете внимателно вътрешността, на върха на купола ще видите изобразена Библията. Под нея звезди от злато, синьо небе и 12-те апостоли. Под тях четири ангела, всеки с дар в ръце. Под тях Исус Христос, Дева Мария, Свети Йоан Кръстител и два ангела”, обяснява Йоана, една от доброволките.

Самото помещение е обособено на два етажа. Стръмни стълби водят до крипта. Под голяма каменна плоча са положени костите на двамата братя.

“Те искали да бъдат погребани тук, а не на първия етаж, защото били много скромни. Решили, че искат да бъдат погребани така, защото над тях няма нищо друго освен Господ”, обяснява Йоана.
Тя разказва на посетителите как братя Христо и Евлоги Георгиеви нямали съпруги, нито деца, но дарявали пари на бедни хора и на болници в Румъния.

“Нямаше да имаме и Атенеума – най-красивата концертна зала в Букурещ без Евлоги Георгиев. Той дарява огромна сума пари за построяването ѝ. Не случайно там, в Атенеума, има стая с плоча с неговото име, за да покажем колко сме признателни за това, което е направил”, отбелязва Йоана.

“Братята Георгиеви даряват много пари и за университета в Букурещ. С техните дарения е изграден и Софийският университет. Нека да не забравяме, че Евлоги Георгиев е бил и първият дипломатически представител на България в румънската столица”, припомни на свой ред посланик Радко Влайков.
Той отправи предложение към неправителствената организация за съвместна инициатива за реставрация на гробницата.

“Посолството на България в Румъния ще ви подкрепи да предприемете действия пред Министерството на културата на Румъния и съответните власти, които имат пряко отношение към гробницата, за да може да бъдат направени постъпки за реставрацията ѝ. Да направим това заедно”, подчерта посланик Влайков.

ARTDAY.BG

 

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Андре Бретон: Еротизмът е пищна церемония в подземието

Андре Бретон e френски писател, поет, един от основоположниците на сюрреализма. Роден е в Теншбре (Орн), Нормандия, на 18 февруари 1896 г. в скромно...

Константин Павлов: Сега никой не слуша – всички говорят

Константин Павлов е едно от най-ярките имена в българската поезия от втората половина на ХХ век. Роден е на 2 април 1933 г. в...

Махмурлук – стихотворение от незабравимата Миряна Башева

МАХМУРЛУК От Миряна Башева Неврози. Микроинфаркти. Гърмят бушон след бушон. Пие се като в Антарктика. До състояние гьон. Една приятелка (бивша) днес ми удари нож. Водка, мъгла и киша. Мръсна софийска нощ. Един приятел...

Почина великолепната актриса Маги Смит

Британската актриса Маги Смит почина на 89-годишна възраст. Тя бе известна с ролите си в "Хари Потър" и сериала "Имението Даунтън", но след себе си...

Излезе нов трейлър на „Съседната стая“, първият англоезичен филм на Алмодовар (видео)

Излезе нов трейлър на „Съседната стая“, първият англоезичен филм на режисьора Педро Алмодовар, съобщават от „Александра филмс“. Лентата спечели голямата награда „Златен лъв“  на тазгодишния фестивал във Венеция....