Актуалната тема за литературата и изкуствения интелект бе основен фокус на третото издание на Международния фестивал на прозата, който се проведе в Куманово, втория по големина град в Северна Македония.
Български участници в него бяха издателят и литературен изследовател Пламен Тотев (който миналата година получи голямата македонска литературна награда „Рациново признание“), белетристите Петър Денчев и Йорданка Белева, наред с Боян Кривокапич (сръбската номинация за Европейската награда за литература 2024), водещи македонски писатели като Фросина Пармаковска, Владимир Янковски и Живко Гроздановски (новоизбран вчера за председател на Дружеството на македонските писатели), Душко Кръстевски, Арлинд Фаризи и др.
Създател на фестивала е Сашо Тодоровски, един от най-способните македонски мениджъри в областта на културата и директор на кумановското НДК (НУЦК „Трайко Прокопиев“). Той каза за популярната в страната телевизия „Телма“: „Литературата я пишат живи автори, в нея има живи чувства и само живият автор може да успее да пренесе своите чувства на белия лист“.
В две поредни вечери беше дискутирано дали изкуственият интелект застрашава такава творческа изява, каквато е литературното писане. Участниците в дискусията се обединиха около мнението, че в създаваните от ИИ текстове липсва емоция и оригиналност, но той се развива изключително бързо и в съвсем скоро време действително може да се превърне в заплаха за авторите, както в момента силно застрашава труда на преводачите, особено тези, боравещи с английски. Как и дали може ИИ да се използва като средство за литература и как той ще повлияе на словесното творчество ще покаже близкото бъдеще.
В рамките на фестивала се проведе литературна работилница за деца и за творческо писане.
На фона на сложните политически взаимоотношения между България и РС Македония прави впечатление, че културата и литературата са крачки напред. Сред най-четените писатели там са Георги Господинов и Алек Попов, в България пък са издавани всички водещи македонски автори.
Активно работещото от години в Битоля Сдружение за македонско-българско приятелство, ръководено от Маринела Петреска, е създало българско училище, има собствена база и библиотека, а българският флаг се развява наравно с македонския и европейския над централната пешеходна улица в града. През май пред изцяло македонска публика сдружението представи трима български автори – Димитър Христов, Пламен Тотев и Светлана Николова, заедно с местния белетрист и театрал Сашо Огненовски. Събитието бе почетено и от генералния консул на България, Николай Димитров. Сдружението усилено популяризира пред местната общественост българските висши учебни заведения и им съдейства за кандидатстването в тях. Тримата български автори гостуваха и на събитие в Българския културен център в Скопие, който успешно си партнира с културните организации в РСМакедония.
На снимката: Сашо Тодоровски, Йорданка Белева и Пламен Тотев с Илияна Атанасова и Миряна Симонян от Българския културен център в Скопие
ARTDAY.BG