Ватиканът и „Майкрософт“ представиха цифров близнак на базиликата „Свети Петър“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Ватиканът и „Майкрософт“ представиха цифров двойник на базиликата „Свети Петър“, който използва изкуствен интелект, за да изследва един от най-важните паметници в света, помагайки същевременно на Светия престол да управлява потока от посетители и да идентифицира проблеми с опазването му, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.

Използвайки 400 000 цифрови снимки с висока разделителна способност, направени с дронове, камери и лазери в продължение на четири седмици нощем, цифровото копие ще бъде на разположение онлайн, заедно с две нови изложби на място, за да предложи на посетителите – реални и виртуални – интерактивно преживяване.

„Това буквално е един от технологично най-напредналите и сложни проекти по рода си, който някога е бил осъществяван“, каза президентът на „Майкрософт“ Брад Смит на пресконференция във Ватикана.

Проектът стартира преди Юбилея на Ватикана през 2025 г. – свещена година, когато се очаква през Свещената врата на базиликата да преминат над 30 милиона поклонници, в допълнение към петдесетте хиляди, които я посещават в обичаен ден.

„Настина всеки трябва да се чувства добре дошъл в този велик дом“, каза на аудиенция папа Франциск на Брад Смит и членове на екипите, работили по проекта.

Цифровата платформа позволява на посетителите да резервират време за влизане в базиликата – новост за един от най-посещаваните паметници в света, пред който редовно се извиват опашки от туристи, чакащи да влязат с часове.

Сърцето на проекта обаче е създаването на цифров близнак на „Свети Петър“ чрез усъвършенствана фотограметрия и изкуствен интелект, който позволява на всеки да „посети“ базиликата и да се запознае с нейната история.

Свръхпрецизната 3D реплика, разработена в сътрудничество с компанията за цифрово съхранение Iconem, включва 22 петабайта данни – достатъчно, за да запълни пет милиона DVD диска, отбелязва Смит.

Изображенията вече са идентифицирали структурни повреди и признаци на разрушаване, като липсващи парчета мозайка, пукнатини и цепнатини, невидими с просто око, със скорост и прецизност, далече надхвърлящи човешките възможности.

Папа Франциск благодари на екипа на „Майкрософт“ и на работниците в базиликата, отговорни за проекта, и се възхити как съвременните технологии помагат за разпространението на древната вяра и за запазването на част от световното наследство. Той каза също, че е дар и задача за този молитвен дом да бъдат полагани грижи както в духовен, така и материален смисъл, дори и чрез най-новите технологии.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Добромир Банев: „Вкъщи“ е там, където винаги сме заедно

На 21 ноември отбелязваме деня на християнското семейство. Времето е безмилостно, често и несправедливо. Срещаме се и се разминаваме с хора, докато се учим...

Въведение Богородично, Ден на християнското семейство

Когато пречистата Дева навършила три години, праведните й родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди още тя да се роди. Затова те тържествено...

Пътят е самият живот

Години наред търсих Бог, взирайки се в небето - мечтаех да раста духовно и да се сливам още повече с Божественото, имаше моменти, в...

„И тъй, шаранът се побърка“ включва хумористичните разкази на великия Чехов

Заблудени хамелеони, дами със съмнителна репутация, унтерофицери и един фатален побъркал се шаран сноват по страниците на сборника „И тъй, шаранът се побърка“, който...

Мая Плисецкая: Добрите винаги са изключение, подарък от Небето

Мая Михайловна Плисецкая е родена на 20 ноември 1925 в Москва. Тя е една от най-великите балерини на 20 век. Името ѝ е символ...