„Защото кой народ, сроден с българския по реч, не прие неговите писания, неговите учения, труда и потта на този, който вместо с нозе да разнася евангелската проповед, си служеше с ръка и вместо с апостолски мрежи – с перо, и така извличаше от дълбочината на невежеството спасяемите.“ – Григорий Цамблак, от „Похвално слово за Евтимий“
Евтимий Търновски е патриарх на Второто българско царство, последният преди падането под турско владичество. Той предава столицата Велико Търново на султан Баязид и така приключва славното царство на Асеневци. Мрачната история на живота му завършва със заточение в Бачковския манастир.
„Не бой се, народе-мъченик, вярвай в Божията правда и милост! След Голгота иде Възкресение!“ – това според източниците са думите на Евтимий към народа малко преди да падне Велико Търново.
Ролята на св. Евтимий Търновски в най-тъмните години в българската история е огромна. Заедно с Теодосий Търновски те основават и ръководят Търновската книжовна школа, която има влияние върху целия православен и книжовен свят на Балканите и дори в Русия. В града кипи небивала от времето на Симеон културна дейност. Евтимий написва и урежда богослужебна литература, превежда и тълкува свещени книги от гръцки, църковнославянски и така доближава обикновения народ до Божието слово. Двамата извършват езикова реформа, която актуализира нормите и ги опростява. Той имал голяма слава и разгръща немалка за Божи служител дипломация. В Търново идват много видни за времето си личности само да се видят и да побеседват с него. Можем да кажем, че културното влияние на България става все по-осезаемо. Той е привърженик на исихазма – официална секта в православието и през целия си живот е съдействал за чистота на страстите, сила на морала, далеч от суета и гордост.
Когато Баязид е пред Търновските порти, а цар Шишман го няма в града – Евтмий държи обсадения град три месеца. Единствено със силата на духа си, защото е било повече от ясно, че градът ще падне. Легендата казва, че когато това става, ръката на палача, който трябвало да отсече главата, се вкаменила. Баязид се уплашил и заточил Евтимий, вместо да го убие.
Св. Евтимий Търновски е покровител на Велико Търново и е канонизиран за светец. Паметта му се чества заедно с тази на св. Евтимий Велики – на 20 януари, когато имен ден празнуват всички с името Евтим.
ARTDAY.BG