Гоце Делчев: След като сме се обрекли да загинем млади, трябва да вършим само добро

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

еорги Николов Делчев, известен като Гоце Делчев, е роден на 23 януари 1872 г. в Кукуш, който по това време се намира в пределите на Османската империя. Завършва прогимназия в родния си град, след което продължава образованието си в Солунската българска мъжка гимназия „Св.  Св. Кирил и Методий“. През 1891 г. постъпва във Военното училище в София, но заради участието му в социалистически кръжок е изключен и от 1894 г. е учител в Щип, където работи и Дамян Груев, един от основателите на организацията Български македоно-одрински революционни комитети, преименувана по-късно на Вътрешна Македоно-одринска революционна организация. Гоце Делчев е привлечен в организацията от Даме Груев и се превръща в неин фактически ръководител. Основната идея на ВМОРО, е че освобождението на Македония и Одринско е възможно чрез общо въоръжено въстание. Като своя първоначална цел организацията си поставя автономията на Македония и Одринско в рамките на Османската империя.

През 1895 г. Гоце Делчев напуска учителството и се отдава изцяло на революционна дейност. Той е един от първите организатори на пограничните пунктове на организацията в Пиринска Македония – Кочериново, Рила, Кюстендил, Дупница и др. и на нелегалните канали към вътрешността на Македония. През 1896 участва в работата на Солунския конгрес на ВМОРО и заедно с Гьорче Петров изработва програмата и устава на организацията, който предвижда изграждането ѝ на демократични основи. След конгреса Гоце Делчев е избран за задграничен представител, подвижен член на ЦК на ВМОРО. Той полага големи усилия за изграждане на революционната мрежа, както и за снабдяването на организацията с оръжие.

През 1899 г. по инициатива на Гоце Делчев се пристъпва към изграждането на четническия институт на ВМОРО, който изиграва изключително важна роля за по-нататъшното ѝ масовизиране и революционизиране. Като главен ревизор на четите Гоце Делчев предприема няколко обиколки из Македония и Одринска Тракия. През 1902 г. заедно с Гьорче Петров участва в изработването новата програма и устава на организацията. Тя вече си поставя за цел привличането и сплотяването „на всички недоволни елементи в Македония и Одринско, без разлика на народност“ и за извоюване на пълна политическа автономия.

По това време името на организацията е Тайна македоно-одринска революционна организация.  Въпреки постигнатите успехи в организационното ѝ изграждане Г. Делчев все още не е убеден, че тя е готова да пристъпи към въоръжено въстание, поради което се противопоставя на взетото в негово отсъствие решение от Солунския конгрес от 1903, за вдигане на въстание в Македония и Одринско през пролетта на същата г. Заедно с Даме Груев и други революционни дейци успяват да отложат обявяването на въстанието за през лятото на 1903 г., както и за превръщането му от повсеместно в стратегично, т. е. да се обяви главно в планинските и полупланинските райони и в него да вземат повече участие сформираните за тази цел въоръжени чети.

През март 1903 г. четата на Гоце Делчев взривява моста на река Ангиста – на железопътната линия Солун – Одрин. В началото на май с. г., на път за среща с водителите на Серски революционен окръг, четата му попадна в обкръжение в село Баница, Серско, и след еднодневно сражение с превъзхождащата ги потеря Гоце Делчев пада убит. Гибелта му се възприема от съвременниците и от историците като една от най-тежките загуби за ВМОРО.

От първо лице:

1. „Отцепленията и разцепленията никак да не ни плашат. Действително жалко е, но що можем да правим, когато си сме българи и всички страдаме от една обща болест! Ако тая болест не съществуваше в нашите прадеди, от които е наследство и в нас немаше да попаднат под грозния скиптър на турските султани.“

2. „Едно знай, патриотизмът не е патентован, делото се нуждае от помощи, това е олтар – поглъщающ жертвите на всички чисти преносители, без разлика на богати и сиромаси, на върховни и Тюфекчиеви.“

3. „Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование на народите.“

4. „Труд и постоянство, това е силата, с помощта на която човек става най-велик при всеко начинание.“

5. „След като сме се обрекли да загинем млади, трябва да вършим само добро като Исус, за да може нашият любим народ да ни се отплати с добро.“

6. „У децата нема слабостите и пороците на възрастните. И в любовта, и в омразата си те са по-непосредствени, по-силни и по-чисти от нас.“

7. „Където и да се намираме ние живеем духовно свързани един с друг, свързва ни общият дълг към нашия поробен народ, комуто доброволно сме се обрекли да служим.“

8. „Трябва да се надяваме само на себе си, само на своите гърди и мишци, само на своята воля и сила.”

9. „Пустата му слава!…Всеки иска да блесне, па не знае и фалшът на тоя блясък.“

10. „Нека видят, нека знаят, че и аз съм като всички хора. Ям, пия, пуша, приказвам, смея се, шегувам се, греша, волнича, обичам да слушам музика и всичко, както другите. Да не мислят, че аз и другарите ми сме свръхчовеци.“

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Салвадор Дали в 10 откровения

Салвадор Фелипе Хасинто Дали и Доменек, известен с артистичното си име Салвадо̀р Далѝ, умира на днешния 23 януари през 1989 година. Неговият ексцентризъм понякога привлича...

Музика на Моцарт ще звучи в Централния военен клуб

Традиционният ежегоден концерт-спектакъл, който ще отпразнува 269 години от рождението на Волфганг Амадеус Моцарт, ще се състои на 27 януари от 19 ч. в...

Деми Мур е с номинация за „Оскар“, списък на останалите претенденти

Номинациите за наградите "Оскар" бяха обявени от актьорите Рейчъл Сенот и Боуен Янг, след като оповестяването им беше отлагано на два пъти заради пожарите...

Стендал: Човек може да придобие всички качества в самота, освен характер

Роден в Гренобъл, Франция, на 23 януари 1783 година, авторът на романа „Червено и черно“ прекарва детството си в нещастие. Мрази баща си и...

Апокалиптично: Снимки на изпепеления Лос Анджелис

Срещу природата сме безсилни и единственото, което можем да се опитаме да направим, е възможно най-бързо да напуснем огнения ад. Мнозина не успяха да...