Разкриха каква е миризмата на египетските мумии

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Древноегипетските мумии са миришели „на дърво“, „пикантно“ и „сладко“, сочат данните от ново проучване, цитирано от ДПА и Асошиейтед прес.

Изследователите са анализирали девет мумифицирани тела от Египетския музей в Кайро, повечето от които датират от I и II хилядолетие пр.н.е., като са използвали комбинация от инструменти и сензорни техники.

„Миризмата на мумифицираните тела от години предизвиква сериозен интерес от страна на експерти и на широката общественост, но досега не е провеждано комбинирано химическо и перцептивно научно изследване„, каза водещият автор професор Матия Стрлич от Лондонския университетски колеж и университета в Любляна.

„Това изследване ни помага по-добре да планираме консервацията и да разберем древните материали, използвани за балсамиране. То добавя още данни за обогатяване на музейната експозиция с мумифицирани тела“, отбелязва изследователят.

Учените разполагат с обучени човешки „носове„, натоварени със задачата да опишат качеството и интензитета на миризмите, както и да установят участващите молекули и съединения с помощта на методи като газова хроматография и масспектрометрия. Това позволява на екипа да определи дали тези компоненти произхождат от консерванти, микроорганизми или пестициди, например, отбелязва ДПА.

Миризмите са описани като „дървесни“ в 78 на сто от случаите, „пикантни“ при 67 на сто, „сладки“ при 56 процента, а „наподобяващи тамян“ и „застояли“ – по 33 на сто.

Според д-р Сесилия Бембибре от Калифорнийския университет в Лос Анджелис изследването подчертава „значението на използването на сетивата ни за разбиране на миналото“.

Мумифицирането в Древен Египет обикновено е включвало третиране на покойника с масла и смоли, включително от бор, кедър и хвойна, за да се запазят тялото и душата в задгробния живот и да се придаде приятна миризма, припомня ДПА.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Шопенхауер: Не говори на приятеля си това, което не трябва да знае твоя враг

Определят го като „философ на песимизма“ и един от големите мъдреци на всички времена, което доказват книгите му „Афоризми на житейската мъдрост“ и „Изкуството...

Анди Уорхол: Любовта във фантазиите струва повече от преживяната любов (видео)

Анди Уорхол се ражда на 6 август през 1928 година в Питсбърг, Пенсилвания. Той е провокативен не само в живота, но и в работата...

Жана Николова-Гълъбова: Щастлив е човек, когато живее с мисълта, че е обичал хората

Жана Николова-Гълъбова беше изключителна личност. Истински аристократ на духа, от когото човек можеше само да се учи. И да се възхищава на нейната неумора...

Равновесие – стихотворение от Надежда Захариева

РАВНОВЕСИЕ от Надежда Захариева В твоя поглед внезапно се стъмва. Бръчка мълния сбира за миг двете вежди. И бурята гръмва. И настига ме първият вик. Върху мене, във малката стая, гръм...

Поклонението пред цигуларя Георги Тилев ще бъде на 22 февруари

Опелото пред Георги Тилев - един от плеядата ярки български инструменталисти, родени през 40-те години на XX век, който почина в края на месец януари, ще...