Режисьорката Мая Вапцарова – автор на няколко книги и племенница на поета Никола Вапцаров, е починала на 80-годишна възраст, съобщиха нейни близки.
Тя е автор на игралните филми „Лъжовни истории“ и „Мярка за неотклонение“, както и на над 50 документални ленти.
Вапцарова беше член на Съвета за електронни медии и негов председател в периода 2009 – 2010 година.
Ето какво каза Мая Вапцарова пред БНР по повод последния си филм „Епоха“, в който са събрани малко известни и дори непознати творби на Никола Вапцаров:
„Филмът „Епоха“ е възприятието нужен ли е все още Вапцаров или не. Затова давам три поколения дали знаят просто нещо от Вапцаров. Това са младите моряци от 89-та година, това са неговите съученици, които са на по 101 години, това са днешните съвременници, които снимах във Варна“.
Министерство на културата изказа съболезнования на близките на Мая Вапцарова:
Като доказан творец с широк диапазон на интелектуални търсения – режисьор, поет, есеист, преводач, издател, както и личност с категорична гражданска позиция, Мая Вапцарова ще продължи да заема мястото си на една от най-ярките ни обществени личности със значимо присъствие и принос за развитието, съхранението и популяризирането на българската култура.
Във времена на сложни глобални събития хората на изкуството търсеха и разпознаваха в нея един от своите морални стожери. Тя бе сред доайените, по чийто пример се равняваха много творци, учейки се да фокусират с изкуството си всички онези болезнени въпроси, които не винаги успяваме да дискутираме като единно, сплотено общество, успяло да се дистанцира от силните емоции на делника.
В духовните пространства на България ще липсва нейната енергичност, решителност и дипломатичност.
До сетния си дъх Мая Вапцарова бе пример за силните жени, които действат активно, за да реализират мечтите си за една по-благоденстваща и по-добра България.
Мая Вапцарова е носител на редица престижни отличия, сред които и наградата на Министерството на културата „Златен век“ – звезда и Грамота за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност.
Дълбок поклон пред нейната памет!
Поклонението ще бъде на 23 февруари, неделя.
ARTDAY.BG