Избрани цитати от видния руски общественик, писател, икономист и философ
Николай Чернишевски е роден на 24 юли 1828 г. в Саратов. Израства в семейството на всестранно образован свещеник. Първоначално учи у дома си. Завършва Саратовската духовна семинария през 1845 г. и историко-филологическото отделение на Петербургския университет през 1850 г.
Известно време (1851-1853 г.) преподава руски език и литература в Саратовската гимназия. През 1853 г. се запознава с бъдещата си съпруга и след женитбата си същата година се преселва в Петербург. В столицата Чернишевски става сътрудник на ляволибералните (почти радикални) списания “Отечественные записки” и “Современник”.
Върху формирането на мирогледа на Чернишевски силно влияят класиците на немската философия, английската политическа икономия и френския утопичен социализъм. Особено силно е влиянието на Висарион Белински и Александър Херцен. При завършването на университета той вече е убеден философ-материалист, демократ с радикални убеждения и привърженик на утопичния социализъм.
Журналистическата дейност на Чернишевски е насочена към решаване на обществените проблеми в Русия чрез ликвидиране на крепостничеството. В печата публикува историко-литературни и литературно-критични статии, защитава реализма в литературата и утвърждава тезата, че литературата трябва да служи на интересите на народа.
След 1857 г. цялото му внимание е насочено към икономическите и политически проблеми в Русия. Заедно с Херцен става един от създателите на народничеството. Влиянието на Чернишевски в руското общество нараства силно особено след отмяната на крепостничеството на 19 февруари 1861 г. В най-известното си произведение – романа “Какво да се прави” (1862-1863 г.) Чернишевски описва живота на хората от новото общество – “разумните егоисти”, които живеят от своя труд и по нов начин устройват своя семеен живот и живота в обществото.
Заради своята политическа и литературна дейност Чернишевски е арестуван и осъден през 1864 г. на 7 години каторга и вечно заселване в Сибир. След като изтърпява каторжното наказание, през 1871 г. той е заселен във Вилюйската крепост, където живее до 1883 г., когато му е разрешено да живее в Астрахан под постоянен полицейски надзор.
През юни 1889 г. Чернишевски получава разрешение да живее в родния си град Саратов, където и умира на днешния ден, 29 октомври, същата година.
Представяме ви избрани цитати на Чернишевски:
„В живота има само едно несъмнено щастие – да живееш за другия.“
„Активността на човек е празна и нищожна, когато не е одушевена с идея.“
„Патриот – това е човек, служещ на родината, а родината – това е преди всичко народът.“
„Нас ни очарова всичко, в което се проявява нашият идеал, цели и предмет на нашите желания и любов.“
„На всеки е известно, че ако мъж и жена живеят неизменно и щастливо, то взаимната привързаност се усилва с всяка година и, накрая, достигат до такова развитие, че те буквално не могат да живеят един без друг“.
„Където няма живот – няма идеи; където няма безкрайното разнообразие – няма живот.“
„Който не е изучил човека в самият себе си, никога не достига до дълбоко познание на хората.“
„Знанието въодушевява любовта: колкото повече се запознаваш с науката, толкова повече я заобикваш.“
„Личното щастие е невъзможно без щастието на другите.“
„Никоя външна принуда не може да поддържа човек нито в умствена, нито в нравствена висота, когато той сам не желае да държи на нея.“
„Богатство е нещо, без което може да се живее щастливо. Но благосъстоянието е нещо, необходимо за щастието.“
„Учебната литература спасява хората от невежество, а изящната – от групости и пошлости.“
„Младост – време на свежестта на благородните чувства.“
„Трудът трябва да е съобразен със силите на човек. Той е грозен, че и неприятен, когато ги надвишава.“
„В истината е силата на таланта; грешното направление погубва и най-силния талант.“
Мануела Георгиева
ARTday.bg
Следвайте ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/