Волфганг Амадеус Моцарт се ражда под знака на Водолея на 27 януари 1756 г. в Залцбург. Той е седмото дете в семейството, като само две от тях оцеляват.
За да научи първата си музикална композиция, му трябват само около тридесет минути. Представя я на 24 януари 1761 г. Тогава той е едва 4-годишен.
След като разбира за таланта му, семейството му започва да пътува с него на множеството му гастроли. За да направи пътуванията по-поносими, малкият Моцарт често свири на цигулка и изнася домашни представления. Същото прави, за да забавлява охранителите на митниците, които пък пускали семейство Моцарт да преминават безпроблемно.
Изключителните му способности стават плод на научни изследвания, а църквата вижда в него Божията намеса. Моцарт има дарба да композира опера за седмица и да възпроизвежда дадено произведение, дори да го е чул само веднъж.
Всъщност, Моцарт започва да пише ноти преди да е научил как се пишат думи и цифри. В последствие проявява голям интерес и в областта на математиката.
Здравословните проблеми на композитора започват в много ранна възраст. Докато пътува със семейството си в други страни из Европа, той развива симптоми, асоциирани с туберкулоза. Бащата на Моцарт, Леополд, му осигурява временен лек под формата на каша, направена от мляко със семена от пъпеш и макови семена, предложени като цяр от местен лекар.
Жени се за Констанце Вебер в катедралата Свети Стефан във Виена на 4 август 1782 г.
На 4-и април 1787 г. 16-годишният Лудвиг ван Бетовен пристига във Виена, на двуседмични уроци при Моцарт.
След кратко боледуване смъртта застига композитора на 5 декември 1791 г. Той е едва на 36 години. Макар и основните факти около неговата смърт да са ясни, много от детайлите остават съмнителни. До сетния си дъх композиторът твърди, че е натровен. Това и до днес не може да бъде доказано категорично.
Ето какви мисли ни е завещал за гениалността и музиката Моцарт:
„Нито една възвишена степен на интелигентност, нито въображението, нито двете заедно са достатъчни за създаването на гения. Любов, любов, любов – това е душата на гения.“
„Не обръщам никакво внимание, когато ме хвалят или обвиняват. Аз просто следвам моите чувства.“
„Един човек с обикновен талант винаги ще бъде обикновен, без значение дали пътува или не. Но човек с изключителен талант ще се унищожи, ако винаги стои на едно и също място.“
„Когато съм добре и имам чувство за хумор, когато се возя или вървя след като съм ял добра храна, или през нощта, когато не мога да заспя, мислите се трупат в ума ми.“
„Музиката не е в нотите. Музиката е в тишината между тях.“
„Мелодията е същността на музиката.“
„Простете, Ваше Величество! Аз съм вулгарен човек, но Ви уверявам, че музиката ми не е такава.“
„Да се говори добре и красноречиво е много голямо изкуство, но това, което е също толкова страхотно, е да знаете точния момент кога да спрете.“
„Трябва да покажете на целия свят, че не се страхувате. Замълчете, ако решите. Но когато е необходимо, говорете и говорете по такъв начин, че хората да ви запомнят.“
„Независимо от страстите, дали е насилие или не, никога не бива да бъдат толкова изразени, че да достигнат до точката на отвращението. А музиката, дори и да изразява най-големия ужас, никога не трябва да е болезнена за ухото, но трябва да ласкае и да очарова. По този начин винаги си остава музика.“
Димитър Янков
АRTday.bg