Хайнрих Хайне е един от най-значимите немски поети от ХІХ век. Работил е като журналист, критик и есеист. Пише стихове от ученик. Получава първоначално възпитание в частно еврейско училище и в местния католически лицей в Дюселдорф. След изгонването на французите и присъединяването на града към Прусия, учи в икономическо училище.
През 1816 г. заминава за Хамбург при чичо си, банкера Соломон Хайне, за да се заеме с търговия на платове, но не успява в това начинание. После учи право в университетите в Бон, Гьотинген и Берлин. Първите си стихове публикува през 1817 г. През 1835 г. парламентът на Прусия забранява творчеството му и той приема отпуснатата му от френското правителство „почетна пенсия за немски политически емигранти”. Написва теоретичната книга „Романтическата школа” (Париж, 1836), стихотворния епос „Германия. Зимна приказка” (1844). Сборникът му със стихове „Нови стихотворения” се появява през 1844 г.
През 1846 г. при него започва прогресираща парализа. Последните 10 г. от живота си е прикован на легло и полусляп. В 1851 г. излиза последният му сборник – „Романсеро” („Romanzero”). Умира на 58 г. от сифилис. Погребан е в парижкото гробище Монмартър. По стихове на Хайне са писали музика много композитори, сред които Шуберт, Шуман, Вагнер, Брамс, Чайковски и др.
Представяме ви цитати на Хайнрих Хайне:
„В литературата, както и в дивите гори на Северна Америка, синовете убиват бащите, когато те станат достатъчно стари и слаби.“
„Авторът в крайна сметка привиква към своята публика, все едно е разумно същество.“
„Ако Господ по право претендира за първото място в създаването на Творението, то на Шекспир по право принадлежи второто.“
„Бог ще ми прости — това му е работата.“
„Бог ще ми прости глупостите, които съм наговорил за него, както и аз прощавам на моите противници глупостите, които те са написали срещу мен, въпреки че духовно те стоят толкова по-ниско от мене, колкото аз стоя ниско пред тебе, о, Господи!“
„Където започват с горене на книги, завършват с изгаряне на хора.“
„В тъмните времена народите най-добре са ги ръководили с помощта на религията: в пълна тъмнината слепият е по-добър водач – той умее да различава пътя и пътеките по-добре от зрящия.“
„Влизайки в храма, аз почувствах телесната и душевна свежест на приятно повяващата отвътре прохлада. Каквото и да говорят, но католицизмът е добра религия лятно време.“
„Всеки човек е един свят, който се ражда и си отива заедно с него, под всяка надгробна плоча лежи всемирна история.“
„Да, жените са опасни, но красивите не са така опасни, както тези, които притежават по-скоро умствено предимство, отколкото физическо. Понеже първите са привикнали мъжете да ги ухажват, докато последните разчитат на самолюбието на мъжете и, подмамвайки ги с ласкателства, привличат повече поклонници.“
„Единствената красота, която познавам е здравето.“
„Жените знаят само един начин да ни направят щастливи и тридесет хиляди да ни направят нещастни“.
„За да се победят най-тежките страдания, има само две средства: опиумът и работата.“
„Любовта към свободата е като цвете в тъмницата; само в затвора разбираш цената на свободата.“
„Моят девиз си остава: изкуството е цел на изкуството, както любовта е цел на любовта и даже самият живот е цел на живота.“
„Направо е удивително как в такава малка глава се вмества такава маса невежество.“
„Не бих казал, че жените нямат характер — те просто всеки ден имат различен характер.“
„Превъзнасят драматурга, който изтръгва сълзи у зрителите – всъщност този талант той го дели с луковата глава.“
„Там, където свършва здравето, там, където свършват парите, там, където свършва здравият човешки разсъдък – там навсякъде започва християнството.“
„Хомеопатичният принцип, съгласно който от една жена може да ни излекува само друга жена, най-добре се потвърждава от практиката.“
АRTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/