Пътищата към славата се докосват с пътищата, които водят към упадъка ~ Анри ТРОАЯ

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Избрано откъси от „Екатерина Велика“

Писателят почина на 95-годишна възраст в Париж точно на днешния ден преди 11 години. Истинското му име е Лев Тарасов. Той е роден в Москва през 1911 г., като шест години по-късно цялото му семейство емигрира и от 1920 г. живее във френската столица.

Троая е автор на над 100 книги, сред които има и много биографии. На българския читател са познати „Ейглетиерови: Вълнения: Краят на семейство Ейглетиер“; „Ейглетиерови: Книга 2-ра – Гладът на лъвчетата“; „Страховити царици“; „Александър I. Победителят на Наполеон“; „Распутин“; „Балерината от Санкт Петербург“; „Баронесата и музиканта“, „Пушкин“ и др.

За работата си авторът споделя:

„С течение на времето разбрах, че съвършени писатели няма. Ние сами си присъждаме оценката с последната точка в ръкописа. В този момент наградата ни е това съвсем занаятчийско удовлетворение, че оставяш зад себе си един добре изработен предмет. И мисълта, че в тези страници непознатите хора могат да намерят убежище от грижите си и да разсъждават за живота си с някакъв шанс да го разберат по-добре.“

Резултат с изображение за Henri Troyat

Представяме ви откъси от „Екатерина Велика“ на Анри Троая:

„Понякога императрицата замислено се питаше дали не научава много повече за Русия от невежите просители, отколкото от просветните министри. Но не можеше да влезе в разрез със занаята си. Политиката се водеше от кабинетите, а не сред тълпата. Нужно бе да се откъсне от отделния факт, от отделното лице, от отделната душа. Погледът й трябваше да обгръща масите.“

„Преди време, когато Волтер й отправи изпълнен с уважение упрек, загдето често сменя избранниците си, тя възрази, че тъкмо обратно „до край е вярна“. „На кого? На красотата, разбира се!“

„Господин Дидро, каза му тя, изслушах с най-голямо удоволствие всичко, което ви подсказва вашия блестящ ум, но от забележителните ви принципи, които много добре разбирам, могат да се получат хубави книги и лоши дела.“

„По навик Волтер приветства нейния успех: „Примерът на руската императрица е единствен в света. Тя изпрати четири хиляди руси да проповядват търпимост с извадени щикове…“

„Грим: „За тридесетгодишен труд, Дидро не получи никаква награда. Руската императрица пожела да изплати един дълг, който Франция му дължеше.“

„За това побърза да вземе и други мерки: въведе нови данъци, прибягна до заеми, увеличи някои налози, като този върху брадите на мужиците. Той бе влязъл в сила при Петър Велики под формата на такса, която всеки брадат мъж трябваше да заплати като идва в столицата.“

„Всяко човешко същество в зряла възраст черпи, малко или много, жизнени сокове от свежите извори на детството си, свързано е посредством хиляди невидими нишки.“

„Ето че пътищата към славата се докосват с пътищата, които водят към упадъка.“

Мануела Георгиева

ARTday.bg

Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Всичко е илюзия – животът, смъртта, желанието да бъдем обичани…

На днешния 12 май отбелязваме Световния ден на медицинските сестри. Това ни дава повод да се върнем към една книга, която разказва за жертвоготовността...

Катрин Хепбърн: Невзрачните жени знаят повече за мъжете

Кариерата ѝ в Холивуд продължи над шест десетилетия, през време на които тя изигра емблематични роли с най-големите звезди на американското кино като Джеймс...

Трагичната любов на Данте Габриел Росети (видео)

Данте Габриел Росети е роден на 12 май 1828 г. в Лондон, в дребнобуржуазно интелигентско семейство. Баща му е италиански емигрант, известен скандалджия. Данте...

Марта Греъм: Танцът е скритият език на душата

На 11 май 1893 година се ражда една от най-влиятелните жени на миналия век – Марта Греъм.  Марта е на 22-годишна възраст, когато открива...

Салвадор Дали: В съвършенството няма нищо хубаво (видео)

В 8:45 часа сутринта на 11 май 1904 г. във Фигерас, Каталуния, светът приветства раждането на Салвадор Фелипе Хасинто Дали. Тогава никой не знае,...