Мостът „Александър ІІІ” в Париж е разположен над река Сена и свързва Елисейските поля и Гран Пале с Дома на инвалидите. Мостът е бил кръстен на името на руския император Александър ІІІ за възпоменание на руско-френския съюз, сключен през 1891 г. между император Александър III (1845-1894) и президента на Френската република Сади Карно.
Първият камък е положен на 7 октомври 1896 г. от руския цар Николай II, императрица Александрина Феодоровна и президента Феликс Фор. Открит е по време на Световното изложение в Париж от президента Емил Лубе на днешния ден, 14 април, през 1900 г.
Мостът е направен по проект на инженерите Жан Резал и Амеди Алби и и архитектите Касиан Бернард и Гастон Кузан. Изграждането е продължило от 1897 г. до 1900 г. Направен е от стомана и е с обща дължина 160 м. и е широк 60 м. Има една арка, която носи участъка над реката, който е с дължина 107.50 м. Височината на моста е само 6 м. за да не закрива панорамата към Елисейските поля.
Мостът се отличава със своята богата декорация в стил “боз-ар”. В средата са поставени алегорични фигури на нимфи, символизиращи реките Сена в Париж и Нева във Санкт Петербург. В двата края има по две двойки 17 метрови пилони. На върха им са поставени позлатени фигури на пегаси и фами (богини на славата, мълвата и сказанията), а при основата им – алегорични фигури на Франция.
Композициите на фигурите на пегаси и фами носят следните названия: „Славата на земеделието” (изобразена е фама със сърп и житни класове, държаща в ръката си клонка, а под нея има рало и грозде), „Славата на изкуството” (изобразена е фама с фанфара, а на главата на пегаса има венец), „Славата на войната” (изобразена е фама с фанфара, а в краката на пегаса има щит и овен) и „Славата на битката” (изобразена е фама с меч, а под краката на пегаса лежи алебарда), а алегоричните женски фигури в основата символизират „Съвременна Франция”, „Франция при Карл Велики”, „Ренесансова Франция” и „Франция при Луи ХІV”. Освен тях има също скулптурни групи на деца с лъвове. По протежение на парапета са разположени канделабри, като тези в началото и края на арката над реката са със скулптурна група от херувимчета в основата.
По подобие на този мост в Санкт Петербург над река Нева е бил изграден Троицкия мост.
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/