10 любопитни неща за човешката природа

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Класацията е на британското списание New Scientist

През последните няколко десетилетия светът се промени дотолкова, че на повечето по-възрастни хора им е ужасно трудно да се впишат в него, редом до новите технологии, които трябва да използват за доста неща от ежедневието си. Младият човек, разбира се, приветства това и се гмурка в света на иновациите с нетърпение и любопитство. И въпреки научния напредък в много области, има и такива, които все още представляват трудност за разгадаване.

Съществуват аспекти от физиката и поведението на хората, които са мистерия и за най-гениалните умове. Британското списание New Scientist ги подреди по този начин:

1. Изчервяването

Дарвин смята, че лицето ни става червено, когато се притесняваме или лъжем, защото по този начин природата предупреждава другите.

2. Смехът

Когато се смеем, количеството хормон на щастието (ендорфин) в тялото ни се покачва и ние се чувстваме добре. Скорошно проучване разкрива, че не шегите, а баналните коментари ни карат да се смеем повече.

3. Целувката

Потребността да се целуваме не ни е заложена генетично – хората в много общества не се целуват. Повечето учени смятат, че желанието за целувка, произхожда от кърменето в бебешка възраст.

Резултат с изображение за human nature

4. Сънищата

Фройд смята, че сънищата са огледало на нашето подсъзнание, помагат ни да се справим с емоциите. Няма аргументирано обяснение защо мозъкът ни произвежда „странни видения“, докато спим.

5. Суеверията

В еволюционен аспект те нямат смисъл.

6. Бъркането в носа

Според една от най-смелите теории, това е начин за засилване на имунната система.

7. Юношеството

Човекът е единственото същество на земята, което го изживява. Редица специалисти твърдят, че целта на този период, е да се реорганизира мозъкът, преди да станем възрастни.

Резултат с изображение за human nature

8. Алтруизмът

Биолозите все още не са открили логична причина защо всеотдайността и себераздаването към другите ни доставя удоволствие.

9. Изкуството

Хората имат нужда от него, за да дават израз на таланта си. То е еквивалентно на изначалната нужда на пауна да разпери опашката си. Просто така.

10. Окосмяването

По човешкото тяло има косми дори на места, на които приматите нямат. А се смята, че произхождаме от маймуните…

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ралф Уолдо Емерсън: Завистта е невежество, подражанието е самоубийство

Емерсън е основоположник на движението трансцедентализъм, чиято идея е, че светът е нещо много повече от това, което човек вижда и възприема. Един от...

Коя е Елиза от музикалното произведение на Бетовен?

Лудвиг ван Бетовен е немски класически композитор, представител на Виенската школа, важна фигура в преходния период между класицизма и романтизма. Смятан за един от...

Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия...

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...