Алберт Айнщайн е роден в Улм, Германия, на 14 март 1879 година. На 15-годишна възраст напуска училище, тъй като не харесва дисциплината и зубраческата система там. През 1896 година влиза в Политехническия институт в Цюрих, Швейцария. При завършването му през 1900 г., поради неразбирателство с професорите си, не се сдобива с университетско място.
През 1901 година получава Швейцарско поданство. Две години по-късно след множество разочарования е назначен на работа в Швейцарското бюро за патенти в Берн. Оженва се за своята бивша състудентка Милева Марич, от която има двама синове, но бракът им завършва с развод по взаимно съгласие през 1919-а.
Междувременно още в 1905 година неговият гений се проявява с пълна сила. Теорията на относителността е само едно от няколкото значителни негови открития по това време.
Той напуска Бюрото за патенти през 1909 година, след това напредва бързо и през 1914 година достига върха на кариерата си, като става редовен член на Кралската пруска академия на науките в Берлин.
Като швейцарски поданик не взема участие в Първата световна война, избухнала през август 1914 година. През същата година Айнщайн излага своя основен труд – общата теория на относителността. Пет години след това става световноизвестен с практическото и потвърждаване. През 1921 получава Нобелова награда по физика.
Когато нацистите взимат властта в Германия в началото на 1933 година, Айнщайн се намира в Съединените щати. Известността и смелите му изявления предизвикват в родната му страна нападки както срещу него, така и срещу неговите теории. Айнщайн никога повече не се завръща в Германия. Още с идването си в Съединените щати постъпва във факултета на новооснования Институт за съвременни проучвания в Принстън, Ню Джърси, където остава до края на живота си. Умира на днешния ден, 18 април, през 1955 година.
Представяме ви избрани цитати на Алберт Айнщайн:
“Идеалите, които ме тласкат напред по пътя, тези, даващи ми винаги кураж да се изправя срещу предизвикателствата на живота, са истина, доброта и красота. Без връзка с хора, споделящи подобни мисли, без хора, изпълнени с любов и интерес към това което вършат, животът би бил пуст и празен. Обикновените материални неща, имоти, предмети, богатство, лукс – те за мен са истинските достойни за презрение.”
“Красотата на живота не се крие в успеха, а в креативността на индивида, творчеството, чувствителността, извисяването на личността, докато плявата като мнозинство остава заблудена в своите общи мисли и чувства.”
„Религията, Изкуството и Науката – това са клони на едно и също дърво.“
“Науката може да бъде създавана само от този, който изцяло е пропит от стремеж към истина и познание. Но източникът на това чувство води началото си от областта на религията. Оттук и вярата във възможността правилата на този свят да са рационални, т.е. постижими за разума. Аз не мога да си представя истински учен без крепка вяра в това. Образно, ситуацията може да се опише така: науката без религия е куца, а религията без наука е сляпа.”
„Свободата на човека в съвременния свят прилича на свободата, която има човек, който решава кръстословица: теоретично, той може да впише която и да е дума, но практически трябва да впише само една, за да реши кръстословицата.“
„Бог е хитър, но не е злонамерен.“
„Всички от детството си знаят, че еди какво си и еди какво си е невъзможно. Но винаги се намира някой невежа, който не знае това. И той прави откритие.“
„Всеки човек е задължен, в известна степен, да върне на света толкова, колкото е взел от него.“
„Целта на училището винаги трябва да бъде възпитание на хармонична личност, а не създаване на специалист.“
„Образование е това, което остава, когато забравим всичко, което сме научили в училище.“
„Стреми се не към това да постигнеш успех, а към това, щото твоят живот да има смисъл.“
„Човекът е част от цялото, което ние наричаме Вселена, част, ограничена във времето и в пространството. Той усеща себе си, своите мисли и чувства като нещо отделно от целия останал свят, което представлява своеобразна оптическа измама. Тази илюзия е станала тъмница за нас, ограничаваща ни в света на собствените желания и привързаността ни към тесен кръг близки наши хора. Нашата задача е да се освободим от този затвор, да разширим сферата на своето участие до всяко живо същество, до целия свят в неговото великолепие. Никой не може да изпълни такава задача докрай, но самите опити да се постигне тази цел се явяват част от освобождението ни и основание за вътрешна увереност.“
„Особено изглежда нашето положение на тази земя. Всеки от нас се появява тук не по собствено желание и без да е молил за кратък престой, без да знае защо и за какво. Във всекидневния живот ние само чувстваме, че човек е тук заради другите, заради тези, които обича, и много други свързани с него човешки същества.“
„Не забравяйте, че тези, които са по-чувствителни и благородни, са винаги сами – това е необходимо – и поради това те могат да се наслаждават на чистотата на своята собствена атмосфера.“
„Нищо истински ценно не може да бъде постигнато в резултат на амбиция или обикновено чувство за дълг. То може да бъде постигнато само чрез любов и преданост към хората и към действителните неща.“
„За да бъде човек безупречен член на стадо овце, трябва преди всичко той самият да стане овца.“
„Не вярвам аз на думичката „ние“,
не може тя двамина във едно да скрие.
Зад всяко разбирателство стои
дълбока бездна, скрита от очи.“
Заглавна снимка: All3DP
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/