Наблюдението може да е от полза за по-доброто разбиране на появата на речта в хода на еволюцията
Хората говорят на кучетата от хилядолетия. През годините десетки изследвания са потвърдили това, което много стопани на четириногите питомци знаят – че те са способни да разбират както думите, така и интонацията. Досега обаче за учените оставаше неизвестно точно как кучешкият мозък обработва човешките слова и интонация. Отговор на този въпрос дава унгарско проучване, съобщи ЮПИ, позовавайки се на публикация в сп. „Сайънтифик рипортс“.
Авторите му са установили, че кучетата, подобно на хората, обработват речта йерархично – първо интонацията, после значението на думите.
Снимка: БГНЕС
„Чувствителността на кучетата към общуването отдавна е известна, поради което хората толкова често разговарят с домашните си любимци и вярват, че те ги разбират. И думите, които изричаме, и интонацията, с която говорим, носят информация за питомците ни. Когато им кажем да седнат, те незабавно изпълняват. Когато ги хвалим, долавят позитивните ни намерения. Досега обаче учените знаеха малко какво точно се случва в кучешкия мозък в тези моменти„, обяснява ръководителката на изследователския екип Ана Габор.
За целите на изследването унгарските учени са отчели мозъчната активност на кучета в будно състояние с помощта на функционална магнитно-резонансна томография. Животните са слушали познати похвали, например „добро момче“, и непознати думи с похвална или неутрална интонация.
Изучаването на приликите и разликите в обработката на речта между кучешкия и човешкия мозък може да е от полза за по-доброто разбиране на появата на речта в хода на еволюцията.
Заглавна снимка: Pixabay.com
ARTday.bg