Гледайте безплатно български филми днес
Нетрадиционно и оригинално ще се отбележи тази година Денят на българското кино 13 януари. Съобразявайки се с настоящата ситуация на пандемия, изпълнителна агенция НАЦИОНАЛЕН ФИЛМОВ ЦЕНТЪР пое инициативата, подкрепена от Столична община и с ценното съдействие на Neterra.TV+, да отбележи професионалния празник на работещите в киното по различен начин.
За да се осъществи срещата на публиката с българското кино въпреки затрудненията, за първи път тази година празникът – 106 години от първата публична прожекция на първия български игрален филм „Българан е галант“, ще се случи в интернет.
На 13 януари 2021 г., сряда, в часовия пояс 16.00 – 24.00 ч. на видеоплатформата www.neterra.tv/plus ще могат да се видят безплатно 16 документални и 23 пълнометражни игрални български филми от последните години. Заглавията включват най-новите филми, създадени както с държавна подкрепа от ИА НФЦ, така и финансирани по частен път. Таксата за гледаните през този часови пояс филмови заглавия ще бъде заплатена от ИА „Национален филмов център“ и Столична община.
По този начин носителите на авторски и сродни права ще бъдат защитени, което намираме за особено важно. Техните възнаграждения от една страна стимулират усилията им и положения труд, а от друга учат зрителската аудитория на регламентиран достъп до интернет съдържанието.
На 13 януари, преди повече от век – през 1915 г., в първото столично кино „Модерен театър“ се състои публичната премиера на първия български игрален филм „Българан е галант“. Сценарист и режисьор на немия черно-бял филм е легендарният пионер на българското кино Васил Гендов. В главните роли са Мара Липина и самият Васил Гендов, и двамата актьори от Народния театър. Операторът Гаетано заснема филма за 6 дни пред къщата на предприемача Димитър Съселов на ул. „Славянска“ №9 в София. Пред тази къща за първи път се поставя снимачен филмов апарат за български игрален филм. Апаратът е система „Пате“, купен на старо от Будапеща.
Сюжетът на филма се върти около любовните неволи на бонвивана Българан. Докато той се разхожда по софийските улици, среща красива млада дама и започва да я ухажва. Опитва се да я впечатли, като й купува цветя. Тя решава да даде добър урок на натрапника и му предлага да я придружи из пазара. Прави покупки и уж, че си е забравила парите – моли Българан да й даде назаем. Дамата води ухажора си в ресторант и за негова сметка поръчва напитки и закуски. След гощавката натоварва кавалера с пакетите и го повежда към дома си. По пътя среща своя съпруг и му предлага да хванат файтон, като освободят „носача“. Двамата потеглят пред смаяния Българан, а за благодарност той получава само една монета.
Самият филм не е съхранен на лента до наши дни. Смята се, че е загубен през 40-те години на ХХ век при бомбардировките над София по време на Втората Световна война и са останали едва 1-2 кадъра от него.
По повод 90-годишнината от датата на първата публична прожекция на първия български игрален филм, през 2005 г., Националният филмов център инициира създаването на официален празник на работещите в българското кино. 13 януари е обявен за Ден на българското кино с Постановление на Министерски съвет от 27 декември 2005 г.
На Деня на българското кино да си пожелаем новата година да е здрава, спокойна, вдъхновяваща и успешна.
Отбелязването на Деня на българското кино е част от Календара на културните събития на Столична община.
Честит празник от екипите на Националния филмов център и Столична община!
ARTday.bg