Или какво не знаем за балончетата в тънкостенната чаша с шампанско
Известно е, че всички живи същества, от човека до най-елементарния микроорганизъм, трябва да се хранят, за да живеят. В резултат от процеса на хранене, всички създават отпадъчни продукти в газообразна, течна и твърда форма. Сещате се, нали? Та кой не пръцка!
Дори дрождите, използвани в производството и на най-скъпото шампанско, предизвикват този ефект. Когато тези микроскопични гъби извлекат енергия от захарта, използвайки процес, наречен ферментация, те произвеждат течност (алкохол) и газове (въглероден диоксид) като отпадъчни продукти. Съвсем като хората, а?
Именно на тези микроорганизми трябва да благодарим за алкохола и пак на тях – двойна благодарност! – за искрящото шампанско, тъй като то всъщност ферментира два пъти, за да се генерира достатъчно въглероден диоксид, тоест да образува достатъчно газове, пардон – мехурчета. Запечатани във вътрешността на бутилката, газовете създават огромно количество налягане – около три пъти по-голямо например от налягането в гумите на вашия автомобил, съобщава сайтът Chemistry Compound Interest.
За да се запазят тези скъпоценни мехурчета, шампанското задължително трябва да се консумира в чаша тип „флейта“. Според изследването на Gérard Liger-Belair, Groupe de Spectrométrie Moléculaire et Atmosphérique (GSMA),Université de Reims Champagne-Ardenne, в една чаша шампанско има около 1 милион мехурчета, резултат от естествения метеоризъм на микроорганизмите.
В заключение: Когато отново държите в ръка тънкостенна чаша шампанско, преди да отпиете, посмейте се от сърце на префърцунените консуматори около вас и си представете физиономиите им, ако знаеха това, което знаете вие.
О, да, и пийте с мярка! Многото газове не са за подценяване.
Емилия Груева
Заглавна снимка: The Telegraph
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/