Филмът „Залог“ на Светослав Овчаров ще открие 29-ото издание на „София филм фест“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

На 13 март, в Зала 1 на НДК, ще бъде официалното откриване на 29-ото издание на Международния филмов фестивал „София Филм Фест“, който ще продължи до 31 март.

Основният фокус на фестивала тази година е върху българското кино, с рекорден брой премиерни продукции във всички жанрове. 29-ото издание на “София филм фест“ ще открие най-новия филм на режисьора Светослав Овчаров „Залог“.

Филмът разчита на добре познати и обичани български актьори, на честно и увлекателно пресъздаване на факти от българската история, чиито уроци са все още ненаучени от няколко поколения.

“Залог“ покорява и с бурните чувства, които са способни да преведат силните личности през Възраждането и освободителните войни, за да участват в съграждането на новата, дълго мечтана България“, коментират от “София филм фест“.

В главните роли на историческата драма са Асен Блатечки, Захари Бахаров и румънската актриса Офелия Попии. Участват още Деян Донков, Иван Савов, Стефан Мавродиев. Филмът е копродукция на България и Румъния, с подкрепата на Националния филмов център.

В актьорския екип са още Иван Савов, Валентин Ганев, Малин Кръстев, Гергана Плетньова.

Оператор е Веселин Христов, художник е Мира Каланова, костюмите са на Габриела Кърджилова, звукорежисьор е Валерия Попова. Продуцентските отговорности и монтажът са на Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров.

Героите във филма нямат имена. Те се казват Майора, Министър-председателя, Княза, Жената.

“Залог“ е филм за любовта. Между двама мъже. И една жена. И България. За любовта, която е толкова силна, че може да се съизмери само със смъртта. Увлечени в своята страстност, двамата мъже не забелязват, че загърбват жената на живота си.

Любовта им към България е тъй всепоглъщаща, че изяжда простичката човешка любов. И накрая, след всичките огнени чувства и действия остава…пепелище…

Важно е да отбележим, че и на тримата главни герои в “Залог“ режисьорът Светослав Овчаров посвещава през годините по един документален филм, писал е и книги за тях – Коста Паница, Стефан Стамболов, цар Фердинанд, но как узрява идеята да ги срещне в полето на игралното кино?

„Случайно е, че тези персонажи се събират в един игрален филм. Много време мина откакто написах сценария. Това е характерно за един сценарий, докато той стигне до публиката, но този е рекордьор, защото е написан през 1991 година. Минали са 34 години оттогава, а 34 години са твърде много време, за да бъдат посветени на един филм. През това време снимах много други неща, но периодично се сещах за него… и все нещо не се случваше, но ето на – сега вече е готов – 34 години по-късно, да се надявам, че филма не е загубил своята актуалност. Ако в 1991 година ние все още не знаехме какво се случва и какво да очакваме, днес пък сме вече богати със знанието какво се случи, а от друга страна, често се плаша, че нищо не се променя в отношението ни към големите играчи в света. Можем да си помислим – защо се обръщаме към събития отпреди 140 години? Няма ли важни и тревожни теми днес? Има, разбира се, но една от най-тревожните е, че век и половина по-късно България е все така полу-европейска, полу-азиатска страна. Все така “полу“. Геополитическите орбити, в които кръжи, са същите. Дефицитът на личности е същият. Посредствеността е същата. Обществото ни продължава да е разделено по теми, по които отдавна трябваше да има съгласие. Убеден съм, че разказването за хора, които пробиват с главите си мрачния небосклон, под който живеем, носи светлина. Вярвам, че това е необходимо на обществото ни. Ние трябва да познаваме себе си като народ. Загърбването на миналото ни лишава от бъдеще“, изтъкна Светослав Овчаров.

“Най-важното е, хората които мислят да излязат напред в обществото, а не онези, които сляпо подражават или сляпо вървят след лозунги. Мислещите хора не са чак толкова много, защото ясно е, всяко знание носи тъга, а никой не иска да бъде обременен от това. Обществото обича да се забавлява и забавлявайки се, с бързи крачки върви към пропастта, защото забавлението не може да донесе нищо друго, освен масово безумие“, бе категоричен той.

Източник: БНР

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Помени ме с добро и отмини нататък

Ако някога някой умник ти подметне: “Не си струва да се трепеш за тоя народ!” – ти нищо не му отговаряй. Иди, потърси крайпътна старинна чешма, все още...

Татяна Лолова: По-страшно е да те премълчават

Когато си отиде обичан човек, животът придобива нов смисъл. Когато си отиде талант, част от живота опустява завинаги. Татяна Лолова е родена на 10 февруари...

Фани Ардан: Нямаме право да правим това, което не ни харесва

Фани Ардан идва на белия свят на днешния ден, 22 март, през 1949 година с името Фани Маргьорит Жюдит Ардан. Баща ѝ бил кавалерийски...

Умението е белег на талант

"Уважението е данък, който независимо от това, желаем ли или не, не можем да откажем на достойнството. Можем да не му дадем външен израз,...

Кой знае, може би сънят и любовта са едно и също нещо?

Днес, 21 март, отбелязваме Световния ден на добрия сън. За едни животът е сън наяве, за други – часове, в които вихриш въображението си...