Иван Гешов – „единственият джентълмен в българската политика“

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Иван Евстратиев Гешов е министър-председател от 1911 до 1913 г. Той остава в историята като първият икономист, който се застъпва за насърчаване на българската индустрия. Шеф е на Кредитната банка и на банкерска къща “Евлоги и Христо Георгиеви”.

Иван Евстратиев Гешов е син на богат търговец от Пловдив – Евстрати Гешов, който през 1834 г. заедно с брат си Христо основава богата фамилна търговска къща. Клонове на фирмата има във Виена, Цариград, Манчестър. През 1865 г. баща и син отиват в Манчестър, за да открият търговска кантора. Тук в продължение на седем години Иван учи финансови и политически науки и едновременно помага на баща си в кантората. След дипломиранието си през 1872 г. той се връща в Пловдив и се включва успешно в семейния бизнес.

На 23 години младият Гешов е със завидно европейско образование, познания по чужди езици и значителен професионален опит. През 1875 г. той се жени за Мария Николова Пулиева. Двамата са се харесали предварително. Родът на Мария също не е случаен. Началото на Пулиевите поставят трима братя – боляри от Арбанаси, които основават три големи рода – Полизу от Влашко, Пулиеви от Карлово и Бракалови от Калофер. От същия род са и съпругите на Найден Геров и на министър-председателя Теодор Теодоров, бащата на поета Христо Ботев и други.

Иван и Мария заживяват щастливо и доволно. По повод на женитбата си, младоженецът споделя със свой приятел: “С нейното влизане в моя дом влезе и щастието”. Банкерът печели добре, пък и Мария Пулиева е получила добра зестра и двамата не се притесняват за бъдещия си живот. Семейството се сдобива с пет деца – трима синове и две дъщери.

През 1876 г. в живота на българите се случва Априлското въстание, завършило с масови кланета на въстаналото население. По това време Гешови живеят в Пловдив. Като един от малкото пловдивчани, владеещи чужди езици, Иван Гешов изпраща до английския вестник “Таймс” серия кореспонденции за жестокостите на турските власти. Тази му дейност направила добро впечатление и той е поканен да заеме титлата почетен вицеконсул на САЩ в Пловдив и да предоставя сведения на чуждестранните анкетьори. Иван не се възползва от поканата, но дава на американския дипломат Юджийн Скайлър необходимите сведения, заедно с изключително богата информация за българското население в Османска Турция. Турското правителство обаче следи действията на банкера и на 12 август 1877 г. той е арестуван и хвърлен в затвора. Гешов се отървава от смъртната присъда благодарение на застъпничеството на представителите на Великобритания и САЩ в Цариград, но той и семейството му са изселени принудително в турската столица заедно с още 22-ма техни роднини.

След Освобождението семейството се завръща в Пловдив, където Гешов е избран за първия председател на Областното събрание и директор на финансите на Източна Румелия. През 1883 г. той е първият директор на Българската народна банка и заедно с жена си и децата си се премества в София, където започва неговата възходяща кариера. Гешов е министър на финансите в кабинетите на Васил Радославов и на Константин Стоилов. От 1901 г. оглавява Народната партия, а от 1920 г. – Обединената народнопрогресивна партия. От 1911 до 1913 г. е министър-председател.

Едновременно с политическата си дейност Гешв не забравя и книжовните си занимания и през 1898- 1923 г. е председател на Българското книжовно дружество, което прераства в БАН.

През всичкото това време Гешов храни дълбоко уважение и любов към съпругата си. В писмо до нея от 26 август 1900 г. той записва с откровение, че счита Марийка за “христолюбива, трудолюбива и пестелива майка” и заключава: “Дай Боже всичките българки да бъдат като тебе и всичките българи… да бъдат честити и да имат добри стопанки като тебе”. С Мария Иван Гешов споделя и политическите си намерения. В трагичните дни на Блаканската война, в писмо от 21 юни 1913 г. той пише от Париж: “ти, която си праведна, моли се Богу за мене… и моли му се особено много за тая бедна и нещастна България”.

От своя страна Мария също храни дълбока любов към съпруга си. Тя страда, когато той отсъства дълго заради търговските си дела по чужбина. “Любезний ми Иванчо – пише му тя на 6 март 1879 г. – Много ми е мъчно като се разделихме и колкото минава, толкози по-мъчно ми е. Харитина всяка вечер се моли да си дойдеш и всяка заран те вика и почти плаче. Анка беше много болна… и сега е добре… Целувам те най-сърдечно и съм твоя искрена Мария Гешова.

Мария се грижи и за доброто възпитание на децата. В дома, в който никога не са липсвали пари, не се живее в излишен разкош. В писмо до синовете си – студенти в чужбина, и до дъщерите си, богаташът Гешов съветва и моли никой от тях “да не дава пример за разкош, тъй като България е бедна и разпъната на кръст.”

Подобно на съпруга си, Мария възпитава у децата скромност, пестеливост, трудолюбие и благотворителност. А когато Мария започва да се оплаква от нещо, Иван намира начин да я сгълчи и да й вдъхне увереност. На 11 юли 1898 г. той й пише от Букурещ: “Да бях на твое място не щях да възприема да се оплаквам… Съжалявам, че и досега не можа да усвоиш моите възгледи върху твоя въпрос, та от никого на тоя свят да не се оплакваш… Оплакването, както и лъжата са оръжие на слабите. Ние слаби ли сме?… Долу оръжията на слабите. Не обича ли те някой, отбягвай го, за да не му причиняваш неприятност да те гледа, и свършено…”

1897 година е преломна в живота на семейството на Мария и Иван Гешови. На 5 юли 1897 г. в дома си в Букурещ умира най-богатият български търговец и банкер Евлоги Георгиев. Тъй като двамата с брат му Христо не са женени, веднага плъзва слухът какъв е размерът на баснословното им състояние и на кого ще бъде оставено то. Когато на 8 юли румънският мирови съдия отваря завещанието и съобщава, че за универсален наследник е определен Иван Евстратиев Гешов, всички ахват от изумление. Състоянието е оценено на 19 милиона лева. Главният завет в завещанието е да се дадат 6 милиона за “висше училище”, което трябва да бъде основано в България.

Оттук нататък за универсалния наследник започват тягостни дни. Той трябва да се пребори с недоволните близки роднини, със 7-те изпълнители на завещанието, посочени от Евлоги Георгиев и дори с българската държава, която счита, че той е само подставено лице, което е фалшифицирало завещанието. Гешов наема най-добрите адвокати и привлича за консултанти френски светила в международното право. С право чуждите журналисти и дипломати го наричат “единственият джентълмен” в българския обществено- политически живот.

От 16 март 1911 г. до 1 юни 1913 г. Иван Гешов е министър-председател. В качеството си на първа дама Мария Гешова организира благотворителни акции в помощ на войниците на фронта, а понякога съпровожда съпруга си в неговите дипломатически мисии преди и по време на войната, вдъхвайки му увереност и сигурност.

Иван Евстратиев Гешов умира на 11 март 1924 г. в София. Само три месеца след него умира и Мария Гешова, за да остане и в смъртта близо до съпруга си.

Дарителската дейност на фамилия Гешови е огромна.

Тя започва още през 1873 г., когато той основава Благотворително дружество. С негово значително финансово дарение се построява мавзолеят в Плевен в памет на загиналите в Освободителната война руски и румънски войници.

Построяването на Софийския университет “Св. Климент Охридски” нямаше да бъде възможно без борбата и твърдостта на банкера и моралната подкрепа на съпругата му Мария.

През 1908 г. Гешов изплаща ипотечния дълг на БКД (Българско книжовно дружество) към БНБ в размер на 120 хил. лв, поставя началото на паричен фонд. През 1923 г. Гешови завещават на БАН четириетажна къща на ул. “Сердика” 4. Имотът е оценен на 3 млн. лв. и до днес Академията ползва тази къща за свои нужди.

Друго изключително голямо дарение на семейството е предназначено за Българския червен кръст. Дружеството получава като дарение къща и 1 милион лева.

 Източник: bulgarianhistory.org

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Равновесие – стихотворение от Надежда Захариева

РАВНОВЕСИЕ от Надежда Захариева В твоя поглед внезапно се стъмва. Бръчка мълния сбира за миг двете вежди. И бурята гръмва. И настига ме първият вик. Върху мене, във малката стая, гръм...

Поклонението пред цигуларя Георги Тилев ще бъде на 22 февруари

Опелото пред Георги Тилев - един от плеядата ярки български инструменталисти, родени през 40-те години на XX век, който почина в края на месец януари, ще...

Юбер дьо Живанши – спомен за последния класик на парижката мода

Юбер се ражда на 21 февруари 1927 като най-младият член на аристократична фамилия в Бове, Франция. След време за всеки негов успех в училище...

Когато една жена спре да навестява мислите ти, значи си се излекувал

„Когато една жена спре да навестява мислите ти, значи си се излекувал. Има загуби, които не се лекуват. Не е истина, че душата е...

„Нито миг“: Дара Екимова и Графа с общ сингъл (видео)

Изненадваща, но напълно естествена – така може да се определи колаборацията между Дара Екимова и Графа в новия им общ сингъл „Нито миг“. Двама...