Микеланджело, магьосникът на Ренесанса (видео)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Неговите творби се отличават със смесица от физически реализъм, психологическо прозрение и интензивност на изкуството, които никога не са били излагани от друг художник преди него. Изключителният му талант, за който се е говорило из всички държави на територията на днешна Италия, гарантира на Микеланджело сериозни комисионни и поръчки от богати и могъщи членове на обществото, включително Католическата църква. Неговото изкуство, особено скулптурите “Пиета” и “Давид”, както и картините, красящи стените и таваните на Сикстинската капела са сред най-великите му творби, които за огромно щастие са запазени невредими.

Микеланджело е роден в Карпезе, Италия на 6 март 1475 г. Баща му е напуснал работата си като част от банковия сектор (да, дори тогава е съществувала подобна идея) и работи като магистрат във флорентинското правителство. Малко след раждането на Микеланджело семейството му се премества в Флоренция. Място, което Микеланджело смята за истински дом. Макар да се справя добре, Микеланджело не се интересува от училище. Вместо в клас, той често прекарва времето си в местната църква, гледайки картините и опитвайки се да ги пресъздаде.

Баща му забелязал таланта му и го записва като чирак в модерна за времето си работилница на флорентински художник, където Микеланджело започва да изучава техниката на стенописа. По време на “стажа си”  попада в полезрението на Лоренцо де Медичи. Той е богат и влиятелен човек и предлага на Микеланджело място в дома си, където би могъл да се учи от философи, политици и други велики художници. Там той се обучава при великия скулптор Бертолдо ди Джовани.

Кардиналът иска Микеланджело да изработи статуя на Дева Мария с мъртвия ѝ син в ръце. Идеята му е да използва скулптурата за бъдещата си гробница. Скулптората придобива известност като “Пиета” и 500 години след нейното завършване тя все още привлича стотици хиляди посетители.

Той се завръща във Флоренция през 1501 г. като местни духовници се свързват с него, за да създаде статуя на Давид за катедралата Санта Мария дел Фиоре. Скулптура е висока 5,7 м и се смята за една от най-технически перфектните скулптури в света и до днес може да се намери в Galleria dell ‘Accademia,  като една от главните забележителности на града.

Призован е в Рим през 1508 г. от папа Юлий II, който го помолил да рисува 12-те Апостоли на Исус Христос на тавана на Сикстинската капела. Мястото, където се избира папата, и където стъпва в длъжност. В продължение на шест години Микеланджело работи върху централната част на тавана, рисувайки сцени от Библията, 12-те апостоли, библейските пророци и множество елементи от Библията.

Микеланджело решава да изобрази и сцени от Страшия съд. Трудът, който полага е изключителен и художникът изрисува цялата стена зад олтара на Сикстинската капела. Картината демонстрира Второто пришествие на Христос и Апокалипсиса. В конкретната фреска, която силно се различава от останалите, лицата на всички фигури очевидно страдат, като дори лицето на Дева Мария е видимо скръбно.

Микеланджело почива на 18 февруари 1564 г. на 88 години след кратко заболяване. Тялото му е транспортирано до Флоренция, където е почитан като “баща и майстор на всички изкуства”. Преди да умре, той е избрал да бъде погребан в базиликата “Санта Кроче”. Художникът е богат и известен и за разлика от много други художници на своето време той е доживял да види две от биографиите си, написани от Джорджо Вазари и Асканио Кондиви.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Veni, vidi, vici!

През 100 г. пр. н.е. е родена една от най-влиятелните и значими личности в световната история, за всички времена - Гай Юлий Цезар. Политик,...

Голямата любов – стихотворение от Петър Алипиев

ГОЛЯМАТА ЛЮБОВ от Петър Алипиев Голямата любов е гръм и буря, връхлита те, живота ти разтуря, изпълва те със смисъл нов, през тебе като огнен смерч минава, но трайно щастие...

Скуката е търпението на страха ~ Херта Мюлер

”Книгите ми описват по необходимост трудни времена, в тях говоря за ампутирани животи в условията на диктаторски режим, за ежедневието на немското малцинство –...

Модната къща „Гучи“ назначи Демна Гвасалия за нов творчески директор

„Гучи“ обяви официално, че досегашният творчески директор на „Баленсиага“ Демна Гвасалия ще поеме от юли художественото ръководство на италианската луксозна модна къща, съобщиха АП...

Artmark България представя нова изложба на бижута, оценени на над 225 000 евро

Artmark България представя нова изложба на бижута, оценени на над 225 000 евро. Аукционното събитие ще се проведе на 27 март 2025 в галерия...