Почитат доайена на карикатурата Милко Диков с паметна изложба

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Паметна изложба на големия наш карикатурист Милко Диков в навечерието на 95-годишнината от рождението му ще се открие официално на 6 март (четвъртък) от 18.00 часа в галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6. Тя ще продължи до 26 март.

Снимка: СБХ

Милко Диков (1930 – 2023) е един от най-награждаваните наши художници – в България и в чужбина. „Беше сред малцината, достойни приживе да бъдат наричани легенда. Причина за това е не само дългият му житейски път, а творческото му присъствие до последно във всички национални изложби на карикатурата“, отбелязват от СБХ.

Роден е в град Троян. Завършва Художествената академия, специалност „Керамика,“ при проф. Стоян Райнов през 1960-а. Известността му обаче идва с многобройните публикации на негови карикатури и рисунки в периодичния печат. Милко Диков е автор и на шест анимационни филма. Секция „Карикатура“ към СБХ организира настоящата изложба, за да отдаде почит към творчеството на своя бележит колега в годината, когато се навършват 95 години от неговото рождение.

„С целия си абсурд и илюзорност карикатурата е универсално средство за общуване между хората. Не е нужно да знаеш езици, за да я разбираш. Самата карикатура е език. Не се налага да я разчиташ като уводна статия. Не търсиш текста под нея, когато го няма. Разчиташ рисунката, нейната графична лексика, посланието, което носи, смешното и тъжното, мисловната изобретателност, дискретността на поднасянето, интелигентността“, казваше приживе Милко Диков.

Всичко започва с утрото на човека, вярваше той. И си спомняше с блага, носталгична усмивка детството и ранната младост: „Рисувах по рецептите на баща ми, лекар по професия, по белите полета на готварските тетрадки на майка ми. Рисувах ужасни физиономии, танкове и самолети, батални сцени. Редактирах вестници, но никога не стигах до втори брой, защото първия не ме задоволяваше и започвах отначало. Обвиняваха ме в непостоянство. Бях разсеян в училище и още по-разсеян в живота. Не можах да науча таблицата за умножение! Не бях спортист! Обичах книгите и своите фантазии. Съчинявах стихове. Композирах мелодии, които никога не записах с ноти. Обожавах киното. Израснах с всички недъзи и преимущества на времето си… Бях студент в Художествената академия в София, където отпечатах първите си карикатури. Ставах рано и хуквах към вестникарската будка, за да разтворя новия брой. Феноменът тираж ме смайваше! Толкова хора купуваха вестници, гледаха карикатурите ми… Започнаха да назовават името ми. Сладката тръпка ме топлеше и импулсираше. Всичко ставаше леко, от само себе си. И мисленото, и рисуването…“.

 

В продължение на много години Милко Диков рисува, получава признания и награди, прави изложби в познати и непознати градове и държави. Известността го радва, но и изостря мнителността му. Експериментира различни техники, става перфекционист, дори педант. Печели много почитатели и още повече врагове. Получава признания, които го трогват, но и отрицание, което го съсипва…

„Сега ме учудват чистите линии на някогашните ми работи. Плътността и стилистика на графичните ми творби. Търпението и предаността, с които съм ги износил върху белия лист. Все още харесвам някои от тях. Но ги гледам като чужди. Вече съм друг, не мога да прокарам една сигурна линия. Стана мека и непослушна. Отива в страни от желаната посока. Нервира ме! Но продължавам да рисувам с нея. Дотолкова ѝ свикнах, че не бих я заменил с друга“, беше споделил преди години един от доайените на карикатурата у нас.

За него тя е смях и ирония, закачка и сатира. Но преди всичко е философия, начин на мислене. „И през миналия век, когато се роди като критика на живота и нравите, и през нашия, когато разшири територията и обнови техническите си и стилистични похвати, и през новия, двадесет и първи век“, е веруюто на Милко Диков за изкуството на карикатурата.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Veni, vidi, vici!

През 100 г. пр. н.е. е родена една от най-влиятелните и значими личности в световната история, за всички времена - Гай Юлий Цезар. Политик,...

Голямата любов – стихотворение от Петър Алипиев

ГОЛЯМАТА ЛЮБОВ от Петър Алипиев Голямата любов е гръм и буря, връхлита те, живота ти разтуря, изпълва те със смисъл нов, през тебе като огнен смерч минава, но трайно щастие...

Скуката е търпението на страха ~ Херта Мюлер

”Книгите ми описват по необходимост трудни времена, в тях говоря за ампутирани животи в условията на диктаторски режим, за ежедневието на немското малцинство –...

Модната къща „Гучи“ назначи Демна Гвасалия за нов творчески директор

„Гучи“ обяви официално, че досегашният творчески директор на „Баленсиага“ Демна Гвасалия ще поеме от юли художественото ръководство на италианската луксозна модна къща, съобщиха АП...

Artmark България представя нова изложба на бижута, оценени на над 225 000 евро

Artmark България представя нова изложба на бижута, оценени на над 225 000 евро. Аукционното събитие ще се проведе на 27 март 2025 в галерия...